TEOLOGIA DOBRA NA WSZYSTKO
Żyjemy w kraju, który nie tyle traci zainteresowanie religią, ile staje się obojętny wobec spraw religijnych. To jest niebezpieczne i ostatecznie nie dotyczy tylko religii. W konsekwencji traci się wrażliwość na potrzeby innych ludzi.

FOT. PEXELS.COM


Łukasz Wiśniewski OP: Co jest najtrudniejsze dla Belga, który od czterdziestu lat mieszka w Szwajcarii?

Guido Vergauwen OP: Brak belgijskiej czekolady.

A nie piwa?

Przyzwyczaiłem się do wina. Natomiast szwajcarska czekolada nie umywa się do belgijskiej. W tej kwestii nie ma żadnych wątpliwości.

A jak wytłumaczyć obecność zakonnika jako rektora uniwersytetu w świeckim państwie?

To nic nadzwyczajnego. Zdarzało się to już wcześniej. W przeszłości była to funkcja głównie honorowa. Dziś trzeba umieć zarządzać finansami i administracją uniwersytetu. Biedny ojciec Bocheński, dziś byłoby mu znacznie trudniej1. Ponad dwustu profesorów, dwa tysiące pracowników, obsługa techniczna i dziesięć tysięcy studentów. „Time consuming task” – obowiązki zajmują dzień i noc.

Jaki był ojciec Innocenty Bocheński? Bo w Polsce to postać nieco zapomniana.

Gdy pierwszy raz przyjechałem do Fryburga, a było to chyba w 1975 roku, zaproponował mi wspólny lot swoim samolotem. Leciałem wtedy w ogóle po raz pierwszy. W awionetce byliśmy tylko we dwóch. Bocheński miał zwyczaj żartować w trakcie lotu ze swoich pasażerów, o czym wtedy nie wiedziałem, i w którymś momencie mówi do mnie: Rozglądaj się dokładnie, gdzie jesteśmy, bo się zgubiłem i nie rozpoznaję tego miejsca. Byłem przerażony. Mówił, że będziemy musieli wylądować na jakiejś łące między krowami i uważać, żeby w żadną nie uderzyć. Oczywiście to były żarty, bo był doskonałym pilotem i miał wszystko (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Guido Vergauwen OP - ur. 1944, dominikanin, doktor teologii fundamentalnej. Do zakonu wstąpił w 1962 roku. Studiował filozofię i teologię na uniwersytecie w Leuven. W latach 2000?2007 pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie we Fryburgu. Od 2007 do 2015 roku był rektorem tego uniwersytetu. W 2015 roku został wybrany prowincjałem Prowincji Zwiastowania NMP w Szwajcarii. Ma doktorat honoris causa Uniwersytetu w Bukareszcie (2005), a także zakonny tytuł Mistrza Świętej Teologii przyznawany przez generała zakonu w uznaniu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teologii. (wszystkie teksty tego autora)

Łukasz Wiśniewski OP - ur. 1984, dominikanin, doktor teologii Uniwersytetu Fryburskiego, wykłada teologię dogmatyczną, mieszka w Krakowie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Uzasadnić nadzieję, która w nas jest

NIE WSZYSCY TO POJMUJĄ

PRZECIW MIŁOŚCI

TRAKTAT O SZCZĘŚCIU

KLUCZ


komentarzeFacebook