Archwium > Numer 519 (11/2016) > Szukam rodziców > MÓJ RACHUNEK SUMIENIA

MÓJ RACHUNEK SUMIENIA
"Co zrobiliście, żeby pomóc mojej mamie?" - zapytał mężczyzna, który w dokumentach domu dziecka szukał wiedzy o sobie. Co zrobić z tym pytaniem?

FOT. BENJAMIN BALÁZS / UNSPLASH.COM


Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak trudno mówić, pisać, a przede wszystkim dlaczego tak trudno rozumieć adopcję?

Od ponad dwudziestu lat ten temat jest częścią mojego życia, dwadzieścia lat temu adoptowałam dwuletniego Piotrka. Dla niego napisałam Jeża, a niedługo późniejWieżę z klocków dla takich jak ja – rodziców zmagających się samotnie z bardzo trudnymi emocjami i pozostawionych samym sobie bez fachowego wsparcia, w starciu ze stekiem bzdurnych stereotypów powtarzanych przez gawiedź i w nielicznych publikacjach. Zdecydowałam się wydać te książki także po to, by wieść o tym, że ktoś jest adoptowany, ludzie kwitowali najzwyklejszym: „aha”.

Nie czuję się specjalistką od adopcji. Przez te wszystkie lata stale czytam, rozmawiam z ludźmi, rozmyślam – i wciąż wiem za mało. Zatem dziś spróbuję opowiedzieć o tym, co – moim zdaniem – oddala nas od rozumienia.

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Katarzyna Kotowska - z wykształcenia architekt, jest pisarką, ilustratorką, scenarzystką, scenografem, krytykiem literackim. Mieszka pod Warszawą. "Jeż" wydany w 1999 roku, którego napisała dla swojego syna, był wielokrotnie nagradzany: w 1999 otrzymał tytuł Książki Roku IBBY, w 2000 wyróżnienie w Konkursie Fundacji Świat Dziecka, w 2002 wpisano go na Listę Honorową IBBY i zdobył I nagrodę w Konkursie Komitetu Obrony Praw Dziecka, a w 2003 trafił do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży.W 2001 roku ukazała się "Wieża z klocków", nagrodzona tytułem Książka zimy 2001/2002 przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Kiedyś poszukamy jej razem

MARYJNY, CZYLI JAKI?

Gdzie jest Baranek?

ŻYCIE DANE W MIŁOŚCI

Czy obowiązuje błędne sumienie?


komentarzeFacebook