GDZIE JEST JEZUS?
Iz 62,11-12 | Ps 97 | Tt 3,4-7 | Łk 2,15-20

Byłem w trzeciej klasie podstawówki, gdy nasza szkoła wystawiała jasełka. Ubrany w brązowy szlafrok mojego taty, grałem jednego z pasterzy. Nasza nauczycielka od zajęć teatralnych, pani Schnook, postanowiła dodać kilka zdań do sceny z dzisiejszej Ewangelii, w której pasterze wybierają się do Betlejem. Jeden z nich miał zapytać: „Kto z nas zostanie, żeby pilnować owiec?”. Na co ja odpowiadałem: „Ja zostanę i ich popilnuję”. Byłem bardzo dumny z mojej roli.

W ostatniej scenie wszyscy aktorzy gromadzili się wokół żłóbka, więc i ja do nich dołączyłem.

Pani Schnook stwierdziła jednak, że wokół Świętej Rodziny jest zbyt tłoczno, i wysłała całą grupę aniołków w ciemność scenicznych kuluarów. Następnie zapytała: „Gdzie jest pasterz, który miał zostać z owcami?”. Niechętnie podniosłem rękę, by wkrótce podzielić los upadłych aniołków. I tak skończyła się moja kariera w show-biznesie.

Jako jeden z tych, którzy nie zostali dopuszczeni do żłóbka, rozumiem dziś, jak ważne jest dla każdego z nas, by odnaleźć siebie w bożonarodzeniowej opowieści. By być jak aniołowie – pełni zachwytu i uwielbienia Boga. By być jak pasterze – pełni zadziwienia nad narodzinami Dzieciątka. By być jak Maryja – rozważająca wszystkie te sprawy w swoim sercu.

Bo opowieść bożonarodzeniowa wciąż trwa. Syn Boży żyje nieustannie pośród nas i my – podobnie jak pasterze – mamy Go odnaleźć: w twarzy dziecka, w ubogim, w odrzuconym, w uchodźcy, w niechcianym. Wówczas odkryjemy radość Bożego Narodzenia, nie tylko w ten jeden dzień, ale także we wszystkie pozostałe dni roku.


Michael J. Dodds OP - ur. 1950, dominikanin, profesor teologii i filozofii, wykładowca Dominican School of Philosophy and Theology w Berkeley. Znawaca myśli św. Tomasza z Akwinu. Opublikował m.in. "The Unchangng God of Love: Thomas Aquinas and Contemporary Theology on Divine Immutablilty" oraz "Unlocking Divine Action: Contemporary Science and Thomas Aquinas". Ceniony kaznodzieja i rekolekcjonista. Mieszka w Oakland w Kalifornii. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SŁOWO W PAJĘCZEJ SIECI

DOBRE RADY

PRZEPAŚĆ MIŁOSIERDZIA

JAK TO JEST BYĆ OWCĄ?

NIE LUBIĘ FRANCISZKA


komentarzeFacebook