ŹRÓDŁA TOŻSAMOŚCI
Bolączką Kościoła jest to, że część wiernych chętnie pielęgnuje urazy i lubi być pamiętliwa w odniesieniu do tego, co jest moralnie złe i skandaliczne. Natomiast amnezja w skrajnej formie prowadzi do przyzwolenia na grzech i pobłażliwość.

Skoro Kościół, jako wspólnota wierzących w Chrystusa, istnieje już ponad dwa tysiące lat, to niezwykle istotne miejsce zajmuje w nim pamięć. W Kościele wspomina się przede wszystkim wielkie dzieła Boże, zwłaszcza dzieło zbawienia, jak również tych chrześcijan, którzy mają być wzorem do naśladowania. Czasami jednak chrześcijanie bywają „zapominalscy”, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba uderzyć się w piersi. Spójrzmy zatem, jaką rolę odgrywa pamięć w świetle trzech ważnych dla Kościoła rzeczywistości: Eucharystii, tradycji i przebaczenia.

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marek Blaza SJ - ur. 1970, jezuita, sprawuje liturgię w trzech obrządkach: łacińskim, bizantyjsko-ukraińskim i bizantyjsko-rumuńskim. Wykłada teologię ekumeniczną i dogmatyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym, sekcja św. Andrzeja Boboli Bobolanum w Warszawie i na Katolickim Uniwersytecie Ukraińskim we Lwowie. Duszpasterz akademicki studentów grekokatolików w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ENTUZJAZM I ROZCZAROWANIE

BILANS

NA ZACHODZIE SÓL UTRACIŁA SMAK

BRAT PRZECIWKO BRATU

O ŚWIĘTOŚCI DLA KAŻDEGO


komentarzeFacebook