Archwium > Numer 526 (06/2017) > Orientacje > ZASKAKUJĄCO WIERNA KARYKATURA

ZASKAKUJĄCO WIERNA KARYKATURA
Denys Turner, "Tomasz z Akwinu. Portret", Wydawnictwo W drodze, Poznań 2017, s. 355.

Ze św. Tomaszem z Akwinu mamy pewien problem. Z jednej strony wiemy doskonale, że należy on do największych umysłów w dziejach, a jego myśl do dziś stanowi jeden z filarów katolickiej teologii i filozofii. Z drugiej strony wielu z nas po cichu zadaje sobie pytanie: „Jak to św. Tomasz mnie zachwyca, skoro nie zachwyca?”. Wydaje się zbyt skomplikowany, hermetyczny, staromodny, niepasujący do współczesności, a nawet nieco „nieludzki”. Jak się przedrzeć przez nasze własne wyobrażenia o św. Tomaszu i przez te ogólniki, którymi najczęściej nas karmiono, i odkryć go jako kogoś realnego, niezwykle interesującego i pomagającego znaleźć odpowiedzi na wiele kluczowych pytań naszej wiary?

Sądzę, że jedną z przyczyn naszych kłopotów ze św. Tomaszem jest to, że brakuje przystępnych, a zarazem kompetentnych opracowań na jego temat. Wiele publikacji skupia się zbyt mocno albo na wątkach biograficznych, czyniąc z nauki Akwinaty swoisty dodatek do barwnych opowieści o nim samym, albo całkowicie pomija szczegóły życia, uwypuklając jedynie najistotniejsze punkty filozoficznej myśli Tomasza. Książka Denysa Turnera unika obu niebezpieczeństw, prezentując portret Akwinaty we właściwych proporcjach.

W tyglu sporów

Choć autor od samego początku ostrzega, że będzie to – w dobrym sensie tego słowa – „karykatura” Tomasza, a więc wyostrzenie pewnych kwestii kosztem innych, to z całą pewnością mamy tu do czynienia z wszechstronnym ujęciem myśli Akwinaty, które nie rozmywa ważnych dla niego tematów ani nie pomija kluczowych wątków jego nauczani (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Piotr Roszak - ur. 1978, kapłan diecezji toruńskiej, doktor habilitowany, wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ZAMIENIONE W ZŁOTO

DUŻA, ŚREDNIA, MAŁA

Szkoła łaski

Łatwy zysk?

Wyżebrać ludzi


komentarzeFacebook