Archwium > Numer 544 (12/2018) > Orientacje > WAŻNY ROK DLA KOŚCIOŁA

WAŻNY ROK DLA KOŚCIOŁA

ks. Artur Stopka

Zakończenie Roku Prymasowskiego, obchody 100-lecia niepodległości, XI Zjazd Gnieźnieński poświęcony zagadnieniu wolności – to tylko niektóre wydarzenia 2018 roku. „Niewątpliwie będzie to rok ważny dla Kościoła i naszej Ojczyzny” – mówił na początku stycznia prymas Polski, abp Wojciech Polak i miał rację. Również z perspektywy Kościoła powszechnego ostatnie 12 miesięcy trzeba uznać za niezwykle istotne. Odbyło się XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Papież wydał kolejną adhortację. Doszło też do bezprecedensowych decyzji, takich jak usunięcie z kolegium kardynalskiego jednego z jego członków czy równoczesne podanie się do dymisji wszystkich biskupów z pewnego kraju.

Synod jak winobranie

Za najważniejsze dla Kościoła powszechnego w mijającym roku można i trzeba uznać przygotowywane od dwóch lat XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Chociaż jego temat brzmiał mało fajerwerkowo („Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”), to jednak mieliśmy do czynienia z przedsięwzięciem, którego konsekwencje mogą sięgać bardzo daleko w przyszłość. Nie tylko ze względu na to, że podczas obrad głos młodych naprawdę okazał się słyszalny w skali globalnej, ale również z uwagi na widoczne gołym okiem przejawy zmian w myśleniu Kościoła o sobie samym.

Komentując obrady synodu tuż po jego zakończeniu, papież Franciszek nazwał prawie trzytygodniowe prace „czasem pociechy i nadziei”. „Był nim przede wszystkim jako wydarzenie słuchania: słuchanie wymaga bowiem czasu, u (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Artur Stopka - ur. 1959; kapłan diecezji katowickiej, pracował m.in. w "Gościu Niedzielnym" i Katolickiej Agencji Informacyjnej, twórca portalu internetowego wiara.pl, w latach 2009-2011 rzecznik archidiecezji katowickiej, mieszka w Siemianowicach Śląskich. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PRZESIADKA Z LEKTYKI

ZWYKŁY ROK Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

HISTORIA W STADIUM ROZPADU

Rejs odwołany! Rozum też!

Zasada życia (II)


komentarzeFacebook