Archwium > Numer 550 (06/2019) > Felietony > ZAPOMNIANY PATRON NASZEGO SUMIENIA

ZAPOMNIANY PATRON NASZEGO SUMIENIA

Jarosław Mikołajewski

Jakiś czas temu z okazji rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz reporterka jednej ze stacji telewizyjnych przeprowadzała rozmowy z Żydami, którzy przeżyli Zagładę. Do dziś tkwi we mnie wypowiedź starej kobiety, która z niejaką złością mówiła mniej więcej tak: „Czy wobec tych wszystkich zamordowanych istnień naprawdę najważniejsze jest to, że ktoś nazwał obozy koncentracyjne polskimi?”.

Ja, ochrzczony Polak, z pokolenia, które nie poznało wojny, zadaję sobie to samo pytanie nie bez zawstydzenia: Czy to naprawdę jest najważniejsze? Czy oburzając się i ślepo broniąc dobrego imienia Polski, nie schodzimy na boczne tory, tracąc z oczu to, co najważniejsze? Czy nasza litość i solidarność z ofiarami nie topnieje w gorączce upominania się o wyważone dystynkcje?

Podobne odczucia, choć dotyczące innej obrazy, miałem, słuchając konferencji prasowej po ogłoszeniu badań dotyczących pedofilii w Kościele. Dwaj arcybiskupi skupili się podczas konferencji na sprzeciwie wobec określenia „pedofilia w Kościele” bardziej niż na współczuciu dla ofiar czy – lepiej – z jej ofiarami.

Tak czy inaczej, obie te sceny przypomniały mi zapomnianą postać Claude’a Eatherly’ego, opisaną przed laty żarliwie jako emblemat pewnej postawy przez Zbigniewa Bieńkowskiego. Swoją drogą (z biegiem lat dygresyjność się wzmaga) także sam Bieńkowski, nie tylko krytyk i tłumacz, lecz także wybitny poeta metafizyczny, prawie nieobecny dla młodego i pośredniego pokolenia czytelników i pisarzy, wymaga przypomnienia, ale obiecajmy sobie zrobić to przy innej okazji. Otóż (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Mikołajewski - ur. 1960, poeta, tłumacz z języka włoskiego, eseista, reporter. W latach 2006-2012 dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Ostatnio wydał "Wielki przypływ" reportaż o włoskiej wyspie Lampedusa, tom poetycki "Żebrak" i książkę dla dzieci "Wędrówka Nabu". Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WILNO OD STRONY WILNA

PIERWSZE KARTKI Z PODRÓŻY

NA CO JESZCZE CZEKASZ

APOLOGIA ZAKOPANEGO

POWROTY I NIEPOWROTY


komentarzeFacebook