ŻABKĄ CZY KRAULEM?
Nie wszystko musi być tak jak w Watykanie. Bardzo często popełniamy taki błąd. Wydaje nam się, że msza parafialna musi być taka sama, jak ta, którą odprawia papież.

FOT. ANNIE THEBY / UNSPLASH.COM


Dominik Jarczewski OP: Jakiś czas temu byłem w Toledo. Zobaczyłem, że w katedrze odprawia się mszę świętą mozarabską. To jakaś propozycja dla muzułmanów?

Dominik Jurczak OP: Nie. Chodzi o starodawny ryt używany na Półwyspie Iberyjskim przez chrześcijan, którzy pod panowaniem arabskim pozostali wierni Ewangelii. Trwało to aż do końca XI wieku, kiedy to papież Grzegorz VII ograniczył go na rzecz liturgii rzymskiej.

Zachodziły tam jakieś nieprawidłowości?

Nie. Decyzję papieża trzeba zobaczyć w kontekście tak zwanej reformy gregoriańskiej. Grzegorz dążył do wzmocnienia władzy papieskiej i ujednolicenia Kościoła. Dlatego starał się ograniczyć różne lokalne ryty.

A czym jest ryt?

Ryt to sposób przeżywania naszej wiary. Nie można ograniczyć go wyłącznie do liturgii: ksiąg, przepisów, rubryk. Na wykładach tłumaczę studentom, że z rytami jest tak, jak ze stylami pływackimi. Wszyscy na basenie płyniemy w tym samym kierunku, natomiast można płynąć i żabką, i kraulem, i na plecach. Do rytu przynależy także prawo kanoniczne, czy ogólniej – prawne podejście do rzeczywistości, celibat. To wszystko są elementy, które składają się na ryt.

Mnogość rytów nie jest przeszkodą, natomiast niewątpliwie sprawia, że w inny sposób przeżywamy wiarę. Wystarczy prześledzić nasz polski kontekst: inaczej wiarę wyraża się w rycie łacińskim, a inaczej w rycie bizantyjskim, mimo że grekokatolicy i my jesteśmy w tym samym Kościele katolickim. Mówimy o różnych doświadczeniach, inaczej rozłożonych akcent (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dominik Jurczak OP - ur. 1980, dominikanin, członek Międzynarodowej Komisji Liturgicznej Zakonu Kaznodziejskiego i promotor liturgii w Polskiej Prowincji Dominikanów oraz Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego Archidiecezji Krakowskiej, wykładowca w Papieskim Instytucie Liturgicznym "Anselmianum" oraz na Papieskim Uniwersytecie "Angelicum" w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

Dominik Jarczewski OP - ur. 1986, dominikanin, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

ODZYSKANA TWARZ

Przewodnik po Trójcy

SŁOWO

DZIEŁO CAŁEGO KOŚCIOŁA

DUCH ŚWIĘTY A MY?


komentarzeFacebook