Archwium > Numer 557 (01/2020) > Felietony > PYRLIK I ŻELOZKO

PYRLIK I ŻELOZKO

ks. Grzegorz Strzelczyk

Nie, nie będzie o prasowaniu. Jakiekolwiek skojarzenia tytułu z żelazkiem prowadzą na manowce. Pyrlik i żelozko to zestaw narzędzi, których wystylizowana postać może się kojarzyć z godłem górniczym. Pyrlik to sporych rozmiarów młot, żelozko natomiast jest podobne do młota, ale z jednej strony jest płaskie, a z drugiej zaostrzone. Pyrlikiem uderza się w część płaską i w ten sposób przenosi się siłę uderzenia na ostrze. Taki zestaw pozwala na znacznie precyzyjniejsze ogniskowanie siły niż uderzanie zwykłym kilofem – przy zamachu całym narzędziem trudno trafić idealnie w punkt, o który chodzi.

Napisałem powyższy akapit i przed oczami stanęło mi zdarzenie z wczorajszej kolędy. Odwiedzałem domy graniczące z lasem – bardziej jeszcze niż moja fara oddalona od niego o kilkadziesiąt metrów. Nic dziwnego, że podczas rozmowy pojawił się temat zwierząt. Ogródek tych akurat sąsiadów systematycznie nawiedzały lisy, więc za chwilę byliśmy już przy zającach. I kiedy miałem właśnie zmienić wątek, żeby sprowadzić rozmowę na tory parafialne, jeden z obecnych ubiegł mnie pytaniem: „A co to takiego »miedza«?”. Autor pytania (ewidentnie miastowy) miał około trzydziestki. Dalszy ciąg łatwo sobie wyobrazić: gospodarze – po chwili konsternacji – poczuli się w obowiązku wyjaśnić, czym jest miedza, jednak odwołanie się do przykładu filmowego Kargula i Pawlaka okazało się ślepą drogą. Przypomniałem sobie to zdarzenie, pisząc słowo „kilof”, za pomocą którego chciałem wyjaśnić kwestię pyrlika i żelozka, i naszła mnie wątpliwość, czy prz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ĆMOK

W OBJĘCIACH "TEOLOGII NARODU"?

PRZY BIGLOWANIU KOSZUL

A CO ZROBIMY ZE ZEWANGELIZOWANYMI?

JAK TRWOGA, TO NA CHWILKĘ DO BOGA


komentarzeFacebook