CZŁAPIĄC

Paweł Krupa OP

Skończył się okropny rok. Rok pandemii, przymusowego siedzenia w domach, powszechnego zamknięcia wszystkiego, lęku o zdrowie i ekonomiczną przyszłość w makro- i mikroskali. Rok wstydliwych afer w Kościele, żenującego milczenia większości katolickich hierarchów i niefrasobliwych wypowiedzi ojca dyrektora. Rok społecznych protestów, politycznych rozgrywek rządzących oraz rozmaitych i niezliczonych internetowych akcji i reakcji. Z dalekiego Petersburga trudno w tym osobiście uczestniczyć, chociaż spróbowałem. Kiedy własnym podpisem poparłem tzw. „List zwykłych księży”, jedni mi gratulowali, inni zarzucili katocelebrytyzm, a jeszcze inni obrazili się, że podpisuję jakieś nieśmiałe i spóźnione deklaracje, zamiast głośno domagać się w mediach (bo na ulice Warszawy jednak trochę mi daleko) natychmiastowego ustąpienia polskiego episkopatu. No, ale skoro to wszystko już za nami, chciałoby się teraz „z nowym rokiem, nowym krokiem”. Niestety! Wystarczająco długo żyję na tym świecie, by wiedzieć, że zmiana kartki w kalendarzu oraz cyferki w dacie nie oznacza ani końca, ani początku. Nic się nagle nie zmienia, nic się nie otwiera – rzeczywistość trwa. A huczne bale, zwane u nas sylwestrowymi, są dla mnie nie tyle wyrazem euforii w oczekiwaniu rychłej świetlanej przyszłości, ile raczej próbą zagłuszenia dość trudnej do przyjęcia konstatacji, że – jakkolwiek by było – trzeba iść dalej.

Już dawno zrozumiałem, że nie mam natury konia wyścigowego. Owszem, zdarza mi się czasem zrobić coś z fantazją czy zaryzykować, tak naprawdę jednak bardziej czuję się wołem niż kłusakiem. (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Krupa OP - ur. 1965, dominikanin, historyk mediewista; był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Petersburgu (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

IDŹ PRZEZ CZŁOWIEKA

PRZYJĄŁ CIAŁO I STAŁ SIĘ CZŁOWIEKIEM

KROTOCHWILA

ŻYCIE

AKADEMIA KATOLICKA


komentarzeFacebook