MACIEK

INSTYTUT TERTIO MILLENNIO


Ten i tak już marny rok zakończył się smutną wiadomością o śmierci ojca Macieja Zięby OP w jego rodzinnym Wrocławiu. To miasto, dawniej noszące niemiecką nazwę Breslau, było miejscem urodzin wybitnego teologa XX wieku Dietricha Bonhoeffera, a także miejscem dorastania wielkiej filozof św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). W przeciwieństwie do tych wielkich świadków chrześcijaństwa Maciej Zięba nie był męczennikiem. Jednak podobnie jak oni oddał bezgranicznie siebie Chrystusowi i Kościołowi.

Za żelazną kurtyną

Jego życie zmieniło się w sposób niezwykły pod wpływem pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. Miał wtedy dwadzieścia pięć lat. Słuchając pamiętnego kazania na placu Zwycięstwa w Warszawie, w którym papież wzywał Polaków do odrzucenia komunistycznej ideologii i przyjęcia prawdy o sobie jako o narodzie, zdał sobie sprawę, że, jak wspominał po latach, „może będę musiał żyć i umierać pod władzą komunistyczną, ale chcę żyć tak, aby nie być kłamcą”. Okazja, by wcielić tę myśl w życie, pojawiła się niezwykle szybko wraz z powstaniem „Solidarności” jesienią 1980 roku. Maciej Zięba dołączył do Tadeusza Mazowieckiego (który w 1989 roku zostanie pierwszym niekomunistycznym premierem Polski) i redakcji „Tygodnika Solidarność”, jednego z pierwszych niezależnych czasopism wydawanych za żelazną kurtyną.

W tym niezwykle niespokojnym czasie politycznych zmian usłyszał również swoje powołanie do kapłaństwa i w 1981 roku wstąpił do zakonu dominikanów. Sześć lat później przyjął święcenia, a w 1998 roku został wybrany na prowincjała (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


George Weigel - ur. 1951, amerykański teolog, pisarz katolicki, działacz społeczny i polityczny. Zajmuje się głównie kwestiami dotyczącymi religii i kultury, obliczem chrześcijaństwa w dobie demokracji i kapitalizmu. Jest autorem najlepiej sprzedającej się biografii papieża Jana Pawła II, zatytułowanej "Świadek nadziei". W ostatnim czasie ukazała się jego najnowsza książka "Kres i początek". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

LUDZIE PRZESTALI WIERZYĆ

Więcej niż pokolenie

Opatrznościowy wybór

Groźba nowego wspaniałego świata

Śmierć od tyłu


komentarzeFacebook