Siedem słów Jezusa

Nabożeństwo Siedmiu Słów Jezusa na Krzyżu narodziło się w wieku XII. Wielu twórców starało się wtedy, gromadząc fakty z czterech Ewangelii, stworzyć spójną opowieść o życiu Jezusa. W ten sposób zebrano ostatnie słowa, które Jezus wypowiedział na krzyżu. Medytacja oparta na tych słowach stała się wraz z rozważaniem siedmiu ran Chrystusa jednym z najważniejszych przejawów późnośredniowiecznej pobożności. Obydwa te nabożeństwa służyły jako odpowiedź na siedem grzechów głównych (…)
Kolejne słowa, które wypowiada Jezus do stojących pod krzyżem, są coraz intymniejsze, jakby śmierć raczej przybliżała Go do nas, niż oddalała. Jezus mówi najpierw jak król, potem jak brat, zanim wkroczy w największej bliskości człowieka w naszą pustkę i otchłań (…)

W tych słowach zawarta jest obietnica wybaczenia wszelkiej przemocy, której się dopuściliśmy, raju, gdy wszystko wydaje się niemożliwe. To słowa pociechy, gdy ogarnia nas rozpacz, słowa, w których Bóg prosi nas, by otworzyć się na miłość doskonałą.

Fragment pochodzi z książki Siedem ostatnich słów, która ukazała się nakładem Wydawnictwa „W drodze” w 2006 roku, w tłumaczeniu Jolanty Czapczyk.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Timothy Radcliffe OP - ur. 1945, dominikanin, wieloletni wykładowca Nowego Testamentu na Uniwersytecie Londyńskim. W latach 1992-2001 generał Zakonu Kaznodziejskiego. W Polsce ukazały się jego książki: "Nazwałem was przyjaciółmi" (2002), "Globalna nadzieja" (2005), "Siedem ostatnich słów" (2006) oraz "Po co chodzić do kościoła?" (2009). Mieszka w Oksfordzie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Mieć w życiu pasje

Źródła nadziei

"Idźcie i nauczajcie wszystkie narody"

Przyszłość

Głoszenie słowa


komentarzeFacebook