Archwium > Numer 454 (06/2011) > Orientacje > Western z Włodowa

Western z Włodowa

Lincz
reż. Krzysztof Łukaszewicz Wyst. Leszek Lichota, Agnieszka Podsiadlik, Wiesław Komasa, Łukasz Simlat
Polska, 2010

Gdyby ta historia była bajką, brzmiałaby mniej więcej tak: W pięknej krainie, wśród pól i lasów żyli sobie spokojnie dobrzy, prości ludzie. Jednak czasem pojawiał się wśród nich Zły Człowiek, który nikogo się nie bał i w okrutny sposób krzywdził najsłabszych. Ludzie skarżyli się swojemu władcy i prosili go o pomoc, ale ten myślał, że wieśniacy przesadzają albo zmyślają. Tymczasem Zły Człowiek dokuczał im coraz bardziej, a oni dniem i nocą bali się, że w końcu kogoś z nich zabije. Dlatego pewnego razu sami postanowili wymierzyć mu karę za jego zachowanie.

Ta historia nadaje się także na dramat antyczny czy na western, w którym spotykamy czarny charakter, słabego szeryfa i silnych farmerów. Zresztą to było pierwsze skojarzenie reżysera Krzysztofa Łukaszewicza, kiedy w 2005 roku przeczytał w jednym z tygodników reportaż o samosądzie we Włodowie. Kilku mężczyzn z mazurskiej wsi dokonało linczu na Józefie C., recydywiście, który podczas przerw w odsiadce maltretował – nie tylko psychicznie – swoich sąsiadów. Sprawa znalazła oczywiście finał w sądzie, a zakończyła się w 2009 roku ułaskawieniem przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego braci Mirosława, Tomasza i Krzysztofa Winków, czyli trzech głównych oskarżonych. Film Lincz ponownie przywołuje włodowską historię i, proszę mi wierzyć, dużo łatwiej by się go oglądało, gdyby nie świadomość, że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Krzysztof Łukaszewicz z wielką staranno (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIEMOŻLIWE

Kino akcji wewnętrznej

KIEDYŚ CIĘ ZNAJDĘ

MIZANTROP I GWIAZDA

KOBIETY, NIE ANIOŁY


komentarzeFacebook