Archwium > Numer 426 (02/2009) > Reportaż > Pan Bóg mówi dużymi literami

Pan Bóg mówi dużymi literami
Święty chodzi uśmiechnięty. - To nie znaczy, żeby mieć cały czas głupkowatego banana na twarzy - mówi Maria. Nie wyobraża też sobie, by męczennicy, których odzierano ze skóry, mówili z uśmiechem na ustach, że czują się fajnie.

Rok 2000. Polskę podbija piosenka „Arki Noego” o tym, kto może być świętym. Dzieci śpiewają, że każdy.

Taki duży, taki mały może Świętym być, Taki gruby, taki chudy może Świętym być, Taki ja i taki ty może Świętym być

– prosty refren łatwo wpada w ucho. Na koncertach zespół musi bisować po kilka razy.

– Dla dzieciaków to były takie bardzo naturalne słowa – mówi Robert „Litza” Friedrich, założyciel i lider zespołu. – Wtedy nie zdawały sobie pewnie sprawy, jak ważne rzeczy śpiewają.

Najstarsze miały po 11, 12 lat. Dziś chodzą do liceum albo studiują. Jedne są wciąż blisko Kościoła, inne dalej. Co myślą teraz o świętości?

– Czy chcą być święte, tego nie wiem – odpowiada „Litza”. – Czasami jest z nimi sporo problemów.

Taki duży, taki mały

Na okładce płyty Maria, najstarsza córka Roberta i Dobrochny, ma długie włosy splecione w dwa grube warkocze. Była wtedy w czwartej klasie podstawówki, dziś studiuje kulturoznawstwo.

Za piosenką „Święty, Święty uśmiechnięty” nie przepadała. – Na koncercie musieliśmy ją śpiewać po trzy razy i trochę mi się przejadła – wspomina.

Nie pamięta specjalnie, jakie myśli towarzyszyły jej wtedy, gdy śpiewała o świętości. Na pewno były na swój sposób ważne. Raz w czasie trasy kon (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Zasada - dziennikarz, reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą". Jest autorem książek: "Duch '44 o kapelanach Powstania Warszawskiego" (WAM 2018), "Generał w habicie" o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i jej Wspólnocie Chleb Życia i "Wyznań księży alkoholików" (Znak). Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WRÓG NUMER DWA

DZIEWIĘĆ RAZY ŚMIERĆ

MOŻE TAK JEST ŁATWIEJ

DLACZEGO MY?

PO MĘŻA I ŻONĘ


komentarzeFacebook