"To będzie nasza tajemnica"

Czym może być dla nieletniej osoby doświadczenie molestowania seksualnego?

Zawsze jest doświadczeniem niezwykle traumatycznym, największą krzywdą, jaka się mogła dziecku czy nastolatkowi przydarzyć. Jest to przekroczenie wszelkich granic, łącznie z najbardziej intymną. Bez względu na to, czy dojdzie do wykorzystania w formie pełnego aktu seksualnego czy będzie to tylko próba, czy jakieś zachowania o charakterze seksualnym, nadużyte zostaje zaufanie dziecka, zniszczone jego poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo, jak o tym mówią statystyki i badania, molestowanie zdarza się często w kręgu osób bliskich dziecku: znajomych czy rodziny. Nieraz będzie to nauczyciel czy kapłan, czyli ktoś, kogo dziecko zna, kogo darzy zaufaniem, z kim się czuje bezpiecznie. Dodatkową trudnością jest fakt, że dziecko czy nastolatek jest tym wydarzeniem tak przerażony i zawstydzony, że ma kłopot, by się z kimś tym podzielić, nie wie, jak o tym mówić, jakich słów użyć. Czasem bywa tak, że nawet jeśli próbuje o tym komuś powiedzieć, to spotyka się z odrzuceniem. To jest dramat podwójny. Znam z terapii wiele osób dorosłych, które dziś opowiadają, że jako dziecko próbowały powiedzieć o molestowaniu rodzicom, a rodzice tej wiedzy nie przyjmowali. Zaprzeczali, udawali, że nie rozumieją, o co dziecku chodzi. Czasem relacja z osobami bliskimi jest już tak nadwątlona, że nie ma szans na to, aby podzielić się tak trudnym wydarzeniem, w związku z czym dziecko nie próbuje mówić (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Barbara Smolińska - doktor nauk humanistycznych, psychoterapeutka i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, szefowa Pracowni Dialogu, prowadzi terapię indywidualną, małżeńską, rodzinną, warsztaty psychologiczne oraz superwizje. Jest mężatką, ma czworo dzieci. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Samodzielność kontrolowana

JESTEM

BARDZIEJ BYĆ

CZY PANI MI WIERZY?

U źródeł kryzysów małżeńskich


komentarzeFacebook