Archwium > Numer 406 (06/2007) > Poślij nas > Perły przed wieprze

Perły przed wieprze
- Taka ładna dziewczyna chodzi do kościoła? - zdziwił się kolega. Myślał, że można w nim spotkać tylko zaniedbane matki Polki z tłustymi włosami.

Maria jest dziennikarką. Pismo, w którym pracuje, jedni katolicy odsądzają od czci i wiary, drudzy chwalą za otwartość w poruszaniu trudnych tematów religijnych.

Krzysztof, prawnik, pracuje w sądzie. Razem z żoną należy do Domowego Kościoła. Tak nazywa się jedno z odgałęzień Ruchu Światło-Życie.

Ewa, jeszcze studentka. Od paru lat w duszpasterstwie dominikanów, w tym roku zaangażowana w przygotowanie Lednicy.

Opowiadają o swojej wierze. I o tym, jak to jest przyznawać się do niej w dzisiejszym świecie.

Dom

W domu Marii do kościoła chodziło się od zawsze. Pamięta, że jako mała dziewczynka widywała często babcię odmawiającą różaniec i modlącą się mamę. – Ale to nie była dewocja – zastrzega Maria.

Gdy szła do pierwszej komunii, rodzice zadbali, żeby nie było wystawnych prezentów. Potem wpajali, że wiara to nie tylko pójście w niedzielę do kościoła i codzienny pacierz, ale przede wszystkim wierność pewnym wartościom i odpowiedzialność. Pewnie z tego powodu małżeństwo czy rodzina są dla niej święte. Nie tylko dlatego, że przyrzekła kiedyś komuś miłość do końca życia. Także dlatego, że ślub złożyła przed Bogiem.

* * *

– Wyrosłem w religijnej rodzinie, która w niedzielę szła na mszę, a w piątki nie jadała mięsa – tak charakteryzuje swój dom Krzysztof. – Wiara była bardzo ważna, ale przejawiała się racz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Zasada - dziennikarz, reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą". Jest autorem książek: "Duch '44 o kapelanach Powstania Warszawskiego" (WAM 2018), "Generał w habicie" o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i jej Wspólnocie Chleb Życia i "Wyznań księży alkoholików" (Znak). Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

BEZ MARGINESU

Poderwały się gołębie

Szeregowy Popiełuszko

Drugie życie Heleny Rissmann

JÓZEF MARIA BOCHEŃSKI OP 1902-1995


komentarzeFacebook