Archwium > Numer 394 (06/2006) > Orientacje > We własnym labiryncie

We własnym labiryncie

Tomás Halík Co nie jest chwiejne, jest nietrwałe. Labiryntem świata z wiarą i wątpliwościami przeł. Juliusz Zychowicz, WAM, Kraków 2004, 335 s.

 

Nie waham się napisać, że Co nie jest chwiejne... można porównać do Wyznań św. Augustyna. Być może gdyby biskup Hippony żył współcześnie, napisałaby właśnie taką książkę.

Mit Narcyza

Na pierwszy rzut oka mit o Narcyzie przestrzega nas przed przesadnym zachwytem nad własną osobą. Dla Tomáša Halíka jest on punktem wyjścia poza to, co powierzchowne. Każdy z nas ma w sobie coś z Narcyza — ślizgamy się po powierzchni własnego życia, pośpiesznie odtrącamy sprawy pozbawiające nas poczucia bezpieczeństwa, nie narażamy się na utratę wypielęgnowanego „świętego spokoju”. Dostrzegamy tylko odbicie twarzy i próbujemy się dowiedzieć, co ono skrywa. Wizerunek na tafli wody jest w rzeczywistości maską. Przybieramy ją w kontaktach z innymi, nosimy ją w relacjach ze światem. Nie spada z twarzy nawet, gdy zgłębiamy samych siebie. Twarz Narcyza ukrywa to, co jest niewygodne: dręczące znaki zapytania, podważające pewność tezy. Mit ma więc drugie dno, niemal zaproszenie: zajrzyj w głąb siebie, przestań poznawać po pozorach, zmierz się z samym sobą.

Czeski duchowny ks. Tomáš Halík jest dobrze znany polskiemu czytelnikowi. Liczne artykuły oraz kilka książek pozwoliły mu zjednać sobie szerokie grono czytelników. Jest to grono, kt (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Latarnia i ciemność

CZY CHRYSTUS ZAMIESZKAŁ JUŻ W PANA DUSZY?

Opowieści kolczastego drutu

"Kalendarz ekumeniczny 2008"

Żadnych okoliczności łagodzących


komentarzeFacebook