Archwium > Numer 385 (09/2005) > Rozmowa w drodze > Siła Tradycji, ciężar tradycjonalizmu

Siła Tradycji, ciężar tradycjonalizmu

Celebruje Ksiądz mszę św. w języku łacińskim?

Bardzo rzadko. Najczęściej w Rzymie, kiedy eucharystia jest sprawowana w gronie kapłanów z różnych części świata — chociaż i tam codzienny język Kościoła to włoski. Łacinę w liturgii traktuję jako narzędzie komunikacji. Trzeba ją też znać, chociażby dla naukowej ogłady. Do rozmowy z Panem Bogiem nie jest jednak potrzebna. Można z Nim rozmawiać i spierać się w każdym języku.

Na pierwszy rzut oka msza celebrowana w klasycznym rycie i języku łacińskim stanowi namacalny znak kościelnej tradycji.

Trzeba najpierw ustalić, o której tradycji mówimy. Teologia zna tradycję boską, apostolską, kościelną, lokalną, łacińską, grecką, wschodnią, zachodnią… Każda z nich wnosi do Kościoła coś innego. Msza po łacinie wcale nie będzie widocznym znakiem tradycji.

Jeśli natomiast tradycję będziemy pojmować jako zjawisko charakterystyczne dla szeroko rozumianej kultury, to będzie ona dla Kościoła tym, czym jest dla kultury: interaktywnym przekazywaniem z pokolenia na pokolenie rozmaitych doświadczeń, rytuałów i nawyków społecznych. W takim kontekście msza po łacinie może, ale nie musi, być znakiem tradycji kościelnej.

Nie mam na myśli rytuału, ale raczej teologię, która przecież stoi za każdą liturgią. Tradycjonaliści mówią, że dokonywanie modyfikacji w liturgii jest bluźnierstwem, co zaowocowało tym, że abp Marcel (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wiesław Dawidowski OSA - ur. 1964, augustianin, teolog, duszpasterz, publicysta. Rektor anglojęzycznego ośrodka duszpasterskiego dla cudzoziemców w Warszawie i współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Od czerwca tego roku jest prowincjałem zakonu augustianów. Mieszka w Łomiankach. (wszystkie teksty tego autora)

Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

LICENCJA NA ZBAWIENIE

Dr House rozmawia z ks. Tischnerem

Złość i świadectwo

"Chcesz pokoju, przygotuj go"

Ateiści idą na wojnę


komentarzeFacebook