Archwium > Numer 369 (05/2004) > Felietony > Rzecz, którą warto wiedzieć

Rzecz, którą warto wiedzieć

Jest taki stary dowcip o pilocie helikoptera, który zgubił się we mgle w przestrzeni powietrznej Seattle, mając na pokładzie spanikowanego pasażera. Nagle z mgły wyłania się wysoki budynek. Pilot, wiedząc, że ma mało paliwa, chwyta megafon i krzyczy do jednego z ludzi w oknie: „Gdzie jestem?”.

Człowiek w oknie krzyczy w odpowiedzi: „Jesteś w helikopterze!”. Pasażer popada w jeszcze większą panikę, kiedy sobie uświadamia, że to cała pomoc, którą otrzymują, ale pilot uśmiecha się ze zrozumieniem, wytycza kurs i bezpiecznie dociera do międzynarodowego lotniska Seattle–Tacoma.

Kiedy lądują, zdumiony pasażer pyta, w jaki sposób to zrobił. Pilot odpowiada: „Facet dał odpowiedź, która była całkowicie prawdziwa, ale kompletnie bezużyteczna. Stąd wiedziałem, że musiał być facetem z obsługi technicznej Microsoftu, a więc nakreśliłem kurs z Redmond, Waszyngton, na lotnisko SeaTac, i proszę bardzo!”.

Myślę czasami o tym dowcipie, kiedy zastanawiam się nad tym, jak nasza kultura podchodzi do życia. Myślę, że ten dowcip mniej więcej oddaje jeden z największych rozdźwięków między tym, jak jesteśmy faktycznie stworzeni przez Boga i jak świat przemawia do nas.

Św. Augustyn powiedział dawno temu, że Bóg uczynił nas skierowanych ku Niemu i że nasze serca są niespokojne, dopóki w Nim nie spoczną. Wszyscy zadajemy w swoich sercach wielkie pytania: Kim jestem? Skąd (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mark P. Shea - katolicki pisarz i rekolekcjonista, najpierw był agnostykiem, potem wolnym ewangelikiem, a w 1987 roku stał się katolikiem, prowadzi programy telewizyjne i radiowe, redaktor portalu Catholic Exchange, współpracownik Instytutu św. Katarzyny ze Sienny w Kolorado, żonaty, ma czterech synów. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

To nie odeszło wraz z II soborem watykańskim

Rush Limbaugh w konfesjonale

Jonasz i Boże wezwanie do miłosierdzia

Prawa i dary

Lekarstwo, a nie pokarm


komentarzeFacebook