Archwium > Numer 365 (01/2004) > Orientacje > "Religia i ludzkie biedy. Księdza Tischnera spory o Kościół", "Przewodnik po duchowości Ojców Pustyni", "Pocałunek mongolskiego księcia", "Pastores", "Więź", "Znak"

"Religia i ludzkie biedy. Księdza Tischnera spory o Kościół", "Przewodnik po duchowości Ojców Pustyni", "Pocałunek mongolskiego księcia", "Pastores", "Więź", "Znak"

Jarosław Gowin Religia i ludzkie biedy. Ks. Tischnera spory o Kościół Znak, Kraków 2003, 219 s.

Spór o autentyczne chrześcijaństwo

Ksiądz Józef Tischner spierał się o autentyczne chrześcijaństwo. Podobnie jak rzeźba jest już ukryta w bloku skalnym i trzeba ją jedynie odsłonić, tak z polemik prowadzonych przez autora Filozofii dramatu wyłania się wizerunek tego, co w wierze najistotniejsze. Taka jest teza książki Jarosława Gowina i taka też jest przyjęta przez niego metoda prezentacji myśli religijnej Tischnera.

Wbrew temu, co sam o sobie mówił, Tischner nie był najpierw człowiekiem, później filozofem, a na końcu kapłanem. Był człowiekiem, i to wybitnym, to oczywiste, ale nade wszystko był duszpasterzem usiłującym dotrzeć z Dobrą Nowiną do współczesnego człowieka, zarówno chrześcijanina, jak i tego spoza Kościoła. Z duszpasterskiej troski brała się polemiczna zaciętość i filozoficzna dociekliwość usiłująca opisać ból człowieka i przynieść nań lekarstwo. Pierwszą dyskusją, którą wywołał Tischner był spór z tomizmem. Kolejne lata przyniosły krytykę „religii schorowanej wyobraźni”, były także obnażaniem skażonego komunizmem przeżywania chrześcijaństwa i lęku przed wolnością. Ostatnie lata życia zdominował spór z pokusą integrystyczną i dążeniem do upolitycznienia religii; to także debata na temat sposobu rozumienia demokracji.

Jeżeli prawdą jest to, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MISS HOLOCAUSTU PIJE BRANDY

NIEZNANI SPRAWCY DOBRA

Latarnia i ciemność

W szponach Wrońca

"Więź", "Szeroki świat moją parafią. Wymiary prawdy i zbawienia", "Kochać aż do końca. Skandal umywania nóg", "Makrokosmos"


komentarzeFacebook