Archwium > Numer 360 (08/2003) > Felietony > Pielgrzymowanie przed i za krzyżem

Pielgrzymowanie przed i za krzyżem

Co roku w sierpniu tysiące osób rusza na pielgrzymi szlak na Jasną Górę. Swego czasu ruszałem i ja. Pierwszy raz jako uczeń podstawówki. Tych początków mojego pieszego podążania do Częstochowy trochę się wstydzę. Dlaczego? Dlatego, że nagminnie z grupą kolegów chodziłem przed krzyżem. Tymczasem regulamin pielgrzymki surowo piętnował tego rodzaju praktyki. Nam, dzieciakom, wydawało się jednak, że dokonujemy czynu ze wszech miar pokutnego, kiedy np. pokonywaliśmy odległość 30 kilometrów praktycznie bez odpoczynku. Dochodziliśmy do miejscowości, w której miał być nocleg, i w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku czekaliśmy na resztę. W szkole średniej przybywało rozumu i coraz częściej chodziłem za krzyżem, uczestnicząc we wspólnych modlitwach, śpiewach, konferencjach, w życiu grupy pielgrzymkowej.

Początki dynamicznego rozwoju chrześcijańskiego pielgrzymowania sięgają IV wieku, kiedy to 78–letnia cesarzowa Helena – w duchu ekspiacji za grzechy syna Konstantyna – wybrała się w drogę do Jerozolimy. W jej przypadku było to pielgrzymowanie nie tyle za lub przed krzyżem, ale w pewnym sensie po krzyż. Otóż po przybyciu do Jerozolimy opłaciła archeologów i rozpoczęła poszukiwania Kalwarii i Grobu Pańskiego, których efektem było m.in. odkopanie trzech krzyży, co uznano za cud. Przyniesiono chorą kobietę i dotykano jej ciała kolejno kawałkami znalezionego drewna, by nie pomylić belki, na której zawisł Jezus, z krzyżami łotrów. Po dotkn (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WAS JEST TRZECH...

Żeby się tylko księża nie przestraszyli

Zderzenie z Naphtą

Bezmyślność polskiego katolicyzmu

O maturze z religii


komentarzeFacebook