Przywracanie życia

Co jest istotą spowiedzi?

Spowiedź jest powrotem do życia. Grzech wprowadza w śmierć. Zadaję ranę Bogu, miłości, innym, ale przede wszystkim ranię siebie. Coś we mnie umiera; można powiedzieć, że mniej żyję. Przez spowiedź zostaję ponownie stworzony. Jakby powtarzała się Księga Rodzaju — Bóg powołuje do istnienia. Można to zobaczyć w scenie spotkania Jezusa z kobietą pochwyconą na cudzołóstwie. Oskarżona przez tłum, jest osobą skurczoną, kucnęła na ziemi, skulona w kłębek, z zakrytą twarzą, zamieszkuje śmierć. Spojrzenie Jezusa, Jego słowa przywracają życie — ona się wyprostowuje. „Nikt Ciebie nie potępił, i ja nie potępiam — idź i nie grzesz więcej”. Ona znowu żyje, Jezus przywrócił jej nadzieję. Każda spowiedź jest powtórzeniem stwórczego aktu Boga — On przywraca życie.

Można też porównać spowiedź do spotkania dwóch osób, które musi mieć odpowiednią oprawę, na przykład spotkania przywracającego jedność między małżonkami. Na co dzień przecież wciąż zdarzają się nieporozumienia. Ludzie się rozmijają. Jeżeli chcą trwać w jedności, potrzebne jest przebaczanie. Jeśli pęknięcia są niewielkie, mówimy „przepraszam” i żyjemy dalej. Porównałbym to do aktu żalu na początku Mszy świętej. Wypowiadamy słowa „Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu”, przepraszając za to, co nadwątliło komunię — i jest ona umacniana.

Są jednak sytuacje, na przykład poważna kłótnia, które p (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wojciech Prus OP - ur. 1964, dominikanin, doktor patrologii, studiował w Krakowie i Rzymie, przez osiem lat był dyrektorem Wydawnictwa "W drodze", obecnie jest duszpasterzem wspólnoty Lednica 2000. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

UWIELBIENIE W DESZCZU

ODGADNĄĆ WSPÓŁCZUCIE

Śniło mi się, że spowiadam

Sen o Łazarzu

Spóźniony do Broniszewic


komentarzeFacebook