Archwium > Numer 324 (08/2000) > Orientacje > Opatrznościowy wybór

Opatrznościowy wybór

Czy dwadzieścia lat temu, u początku pontyfikatu, czułeś, że należy spodziewać się wielkich wydarzeń?

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o tym, iż kardynał Wojtyła został wybrany papieżem, mieszkałem w Seattle, w stanie Waszyngton na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Wróciłem właśnie z lunchu i usłyszałem wiadomość, iż polski kardynał został papieżem. Podejrzewałem, że to kardynał Wyszyński. Pomyślałem, iż jest niezwykle korzystne dla Kościoła i dla całego świata, że papieżem stał się człowiek, który wcześniej pracował w takim Kościele jak Kościół polski. Uważałem, iż papież pochodzący z Kościoła prześladowanego, który wydał wielu męczenników w XX wieku, nada urzędowi papieskiemu specjalną i bardzo znaczącą jakość.

George, od kilkunastu lat piszesz na temat tego pontyfikatu. Dwie książki, które chciałbym wymienić, to „Ostateczna rewolucja”, przetłumaczona na język polski, i druga — „Dusza świata”, gdzie znalazło się dużo bardzo ważnych artykułów na temat Jana Pawła II. Skąd wziął się pomysł, aby napisać papieską biografię?

Oprócz tego, że to był mój pomysł — był to pomysł i tchnienie Ducha Świętego. Wiosną 1995 roku byłem przekonany, iż pontyfikat papieski jest bardzo istotny. W tamtym okresie nie istniała żadna mądra, wnikliwa biografia papieża. Kiedy spotkałem się w maju 1995 roku w Rzymie z rzecznikiem Stolicy Apostolskiej, który był moim długo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


George Weigel - ur. 1951, amerykański teolog, pisarz katolicki, działacz społeczny i polityczny. Zajmuje się głównie kwestiami dotyczącymi religii i kultury, obliczem chrześcijaństwa w dobie demokracji i kapitalizmu. Jest autorem najlepiej sprzedającej się biografii papieża Jana Pawła II, zatytułowanej "Świadek nadziei". W ostatnim czasie ukazała się jego najnowsza książka "Kres i początek". (wszystkie teksty tego autora)

Jarosław Głodek OP - ur. 1965, dominikanin, doktor politologii, socjusz prowincjała, mieszka w Warszawie. (wszystkich teksty tego autora)

Jarosław Kupczak OP - ur. 1964, dominikanin, profesor nauk teologicznych, kierownik Katedry Antropologii Teologicznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, prezes polskiego Towarzystwa Teologów Dogmatyków, autor m.in. "Dar i komunia. Teologia ciała w ujęciu Jana Pawła II", "Teologiczna semantyka płci". Mieszka w Krakowie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Więcej niż pokolenie

LUDZIE PRZESTALI WIERZYĆ

Groźba nowego wspaniałego świata

Jezu, jak mi się nie chce

Odmieniec


komentarzeFacebook