Archwium > Numer 305 (01/1999) > Tradycja > Nie uważam się za tradycjonalistę, jestem po prostu katolikiem

Nie uważam się za tradycjonalistę, jestem po prostu katolikiem

Czy mógłby Ksiądz na początku przedstawić nam główne idee Bractwa Św. Piotra?

Naszym głównym celem jest uświęcanie księży poprzez ministerium kapłaństwa. Uświęcanie to dokonuje się przez wierne przestrzeganie liturgii i dyscypliny kościelnej. Działalność Bractwa opiera się na wskazaniach zawartych w Liście Apostolskim Motu Proprio Ecclesia Dei Ojca Świętego Jana Pawła II z 2 lipca 1988 roku.

Wymienił Ksiądz takie sprawy jak uświęcenie księży, utrzymanie dyscypliny liturgicznej czy teologicznej. Czy żeby wspierać te sprawy, trzeba aż tworzyć nowe ciało w Kościele? Czy np. dążenie do uświęcania księży nie jest rzeczą powszechną, celem, który winien przyświecać wszystkim seminariom, instytutom duchownym i zakonom? Dlaczego uważacie, że to jest wasza „differentia specifica”?

 

Czy jest sens istnienia takiego Bractwa jak nasze? Rzym odpowiedział już na to pozytywnie, uznając naszą wspólnotę kapłańską i erygując ją kanonicznie. Odnośnie differentia specifica Bractwa Św. Piotra, stanowi ją kilka głównych elementów. Rozchodzi się tutaj przede wszystkim o środki do osiągnięcia wspomnianego celu, jaki stawia sobie Bractwo — świętości kapłańskiej. Nasi księża zmierzają m.in. przez wierne zachowywanie „liturgicznych i duchowych tradycji” Kościoła łacińskiego (Eccl. Dei), a zatem przez celebrowanie klasycznej liturgii rzymskiej oraz przestrzeganie tradycyjnej dyscypliny i pobożności — owocu wielowiekowego doświadczenia Kościoła, ta (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkich teksty tego autora)

Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Słowo zasiane

Drabina Melchiora

ŚREDNIOWIECZNY POMYSŁ NA ŻYCIE

Myślę, że istnieje matka

Żeby się ludzie pośmiali


komentarzeFacebook