Archwium > Numer 464 (04/2012) > W drodze do ołtarza > KTO Z KIM ŚPI W SYPIALNI

KTO Z KIM ŚPI W SYPIALNI
Narodziny pierwszego dziecka to największa zmiana w życiu każdego związku - większa niż narodziny piątego czy szóstego.

KATARZYNA KOLSKA: Nim narzeczeni złożą przysięgę małżeńską i założą sobie na palec obrączki, kapłan zapyta ich: „Czy chcecie przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?”. Narzeczeni zgodnie odpowiedzą: „Chcemy”. Czy młodzi ludzie są świadomi tego, jak bardzo dziecko zmieni ich dotychczasowe życie?

BARBARA SMOLIŃSKA: Myślę, że nie są. Nikt z nas nie był. W wielu związkach dziecko pojawia się z zaskoczenia, często jeszcze przed ślubem, po bardzo krótkim okresie znajomości, wcale nie wtedy, gdy młodzi pragnęliby je mieć.

Para powinna sobie dać czas, aby nacieszyć się sobą, pobyć razem, odnaleźć się w tym związku?

Tak, to bardzo ważne. Budowanie związku jest rzeczą piękną, ale niełatwą, robi się to właściwie przez całe życie. Pierwszy okres, kiedy ludzie się zakochują, spotykają, chodzą na randki, aż w końcu zaczynają myśleć o wspólnej przyszłości, związany jest z dużą liczbą złudzeń i iluzji. Mówi się, że zakochani patrzą na świat przez różowe okulary i coś w tym jest. Ten czas jest trochę oderwany od rzeczywistości, od codziennych obowiązków, problemów.

Niejednokrotnie zdarza się, że pary funkcjonują na odległość – studiują w innych miastach, czasem nawet w różnych krajach, poznają się przez internet. Są sobą zafascynowani, coś im się w sobie spodobało, ale się nie znają.

Kiedy zaczynają myśleć o sobie poważnie, rozmawiają oczywiście o tym, jak to ich życie będzie wyglądało, ale te rozmowy to czysta teoria.

Po ślubie, po zamieszkaniu razem okazuje się, że budowanie z dwó (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Barbara Smolińska - doktor nauk humanistycznych, psychoterapeutka i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, szefowa Pracowni Dialogu, prowadzi terapię indywidualną, małżeńską, rodzinną, warsztaty psychologiczne oraz superwizje. Jest mężatką, ma czworo dzieci. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Katarzyna Kolska - dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "W drodze", absolwentka filologii polskiej i teologii, przez 13 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", autorka kilku książek, m.in. "Modlitwa poranna i wieczorna" (Olimp Media 2008) i "Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach" (Znak 2011, Wydawnictwo W drodze 2016). Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Wiara jest łaską

SAMOTNI WE DWOJE

JESTEM

BĄDŹ BLISKO MNIE

STAWANIE SIĘ


komentarzeFacebook