10:15 DO TORUNIA
Kontemplatyk to nie ktoś, kto zabierze cię na Bukowe Berdo i wpadnie w zachwyt, lecz ktoś, kto zabierze cię w zwykłe miejsce i pokaże ci jego niezwykłość.

FOT. KRZYSZTOF POREMBSKI


Czy wie ojciec, że morze ma codziennie inny kolor? – usłyszałem niespodziewanie od dziewczyny zajmującej się sztuką. Oczywiście nie wiedziałem. Bo niby skąd? Pochodzę z rejonu, który nazywa się bramą do Bieszczad, a tam, wiadomo, morza nie ma, a lasy wciąż takie same. A niebo? Niebo jak niebo. Niebieskie lub ciemne – gdy idzie burza.

Od dwóch lat mieszkam w Łodzi, do najbliższego lasu kilka kilometrów, pisząc ten tekst, spoglądam na odrapaną kamienicę widoczną z okna mojej klasztornej celi. Odpadający ze ścian tynk, czerwone cegły, pamiętające pewnie czasy wojny. Można by pisać sporo o tym, w jak brudnym miejscu przyszło mi żyć. Ale można spróbować spojrzeć inaczej. Za znudzenie nie odpowiada bowiem rzeczywistość, lecz to, że się jej uważnie nie przyjrzeliśmy.

Pamiętam historię opowiedzianą przez ojca Stanisława Gurgula OP. Kiedy polski dominikanin pracował w Kamerunie, w latach 80. zatrzymał się u niego Ryszard Kapuściński. Był właśnie w trakcie pisania książki Heban. Któregoś dnia jechali samochodem przez kameruński step. Dookoła monotonny krajobraz, co jakiś czas kilka drzew, trochę trawy, szara ziemia, piasek. Nic szczególnego. Nagle, ku zaskoczeniu zakonnika, Kapuściński poprosił, aby zatrzymać samochód. „Patrzyliśmy w to samo miejsce – wspominał ojciec Stanisław – ja nie widziałem nic szczególnego, ale Kapuściński robił świetne zdjęcia”.

Tradycja monastyczna uczy, by jak najlepiej smakować życie. Każdą chwilę, każdy moment. Kontemplatyk to nie ktoś, kto zabierze cię na Bukowe Berdo (według mnie najpiękniejsze bieszczadzkie pasmo) i wpadnie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Krzysztof Pałys OP - ur. 1979, dominikanin, prowincjalny promotor powołań, rekolekcjonista. Prowadzi blog "Światła Miasta" - Kpalys.blogspot.com. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

O LUDZIACH, KTÓRZY SIĘ NIE NADAJĄ

Kryształowa świętość

CZEGO SZUKAM W DRODZE

ZIEMIA NIE PACHNIE JAK DOM

SZCZĘŚCIE JAKO PRODUKT UBOCZNY


komentarzeFacebook