Archwium > Numer 469 (09/2012) > Orientacje > ZADUMANY MIESZKANIEC ŚWIATA

ZADUMANY MIESZKANIEC ŚWIATA

"HOTEL NOMADÓW", CEES NOOTEBOOM, PRZEŁ. ALICJA OCZKO, W.A.B., SERIA: TERRA INCOGNITA, WARSZAWA 2012, SS. 252.


Powinienem pisać o tej książce w podróży, ale trochę tak właśnie się dzieje, skoro zostałem w domu. Nigdzie nie wyjeżdżam, donikąd się nie wybieram, a to oznacza, że właśnie podróżuję. Prawdziwa podróż jest bowiem podróżą wewnętrzną – pisze o tym, choć nie wprost, Cees Nooteboom w Hotelu nomadów. Holenderski pisarz potrzebował całego życia, aby zrozumieć prawidła rządzące podróżą.

Nokturn podróżny  

Hotel nomadów to zbiór esejów, szkiców, notatek z podróży, reportaży – rozpiętość gatunkowa jest naprawdę spora – z kilkunastu lat, z kilkudziesięciu wypraw Nootebooma. Razem z autorem wędrujemy do Europy reprezentowanej w tomie przez Zurych oraz Wenecję, dosłownie na moment ruszymy szlakiem japońskich klasztorów, no i osiądziemy w Hiszpanii. Właściwie, gdy mówimy Cees Nooteboom, powinniśmy myśleć: Hiszpania. Holenderski podróżnik, jak sam mówi: był zagubiony, a dom znalazł w ojczyźnie Don Kichota. Wydane w 2007 Drogi do Santiago są bodaj najsłynniejszą książką Nootebooma i jedynym w swoim rodzaju przewodnikiem błądzenia po Hiszpanii. Hotel nomadów śmiało można traktować jako dopowiedzenie na temat wina, kobiet, corridy i kraju zżeranego przez terroryzm, który po wojnie domowej próbuje odbudować swoją tożsamość. Nikt nie potrafi pisać o Hiszpanii tak, jak Holender (co za paradoks!), dlatego ja zajmę się czymś innym: podróżą.

Nie jest łatwo zrozumieć fenomen podróżowania, bycia w ten wyjątkowy sposób. Dlaczego udajemy się w drogę? Niekonieczni (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NAGA PRAWDA

Średniowiecze ciałem pisane

Między ascezą a erotyką

Człowiek w tyglu woli Boga

TAM I Z POWROTEM


komentarzeFacebook