Archwium > Numer 474 (02/2013) > Orientacje > STAROŚĆ NIE JEST DLA MIĘCZAKÓW

STAROŚĆ NIE JEST DLA MIĘCZAKÓW
"KWARTET"; REŻ. DUSTIN HOFFMAN; WYSTĘPUJĄ: PAULINE COLLINS, MAGGIE SMITH, TOM COURTENAY, MICHAEL GAMBON

PAULINE COLLINS, MAGGIE SMITH W FILMIE KWARTET; FOT. BEST FILM


Jeśli chcesz powiedzieć widzom prawdę, lepiej bądź zabawny” – mawiał Billy Wilder, twórca kultowego Pół żartem, pół serio. Tę dewizę mocno wziął sobie do serca i wypisał na pierwszej stronie scenariusza reżyser filmu Kwartet, czyli… Dustin Hoffman. Tą produkcją wybitny aktor zadebiutował po drugiej stronie kamery.

Zanim o fabule Kwartetu i jego słodko-gorzkim smaku, uzupełnijmy najpierw listę zaangażowanych w jego powstanie wybitnych postaci. Scenariusz napisał Ronald Harwood – autor Pianisty czy Motyla i skafandra. W głównych rolach znakomici aktorzy: Maggie Smith, Tom Courtenay, Billy Connolly oraz Pauline Collins.

Pryk z fasonem

Film rozpoczyna się od radosnych dźwięków „Libiamo ne’lieti calici” z opery Traviata. W takt muzyki zaglądamy w różne zakątki Beecham House – domu dla „emerytowanych śpiewaków operowych, którzy nie zostali łaskawie potraktowani przez fortunę lub tych, którzy za młodu nie posiedli cnoty gromadzenia oszczędności”. Do tego grona należy choćby Cedric (Michael Gambon), którego imienia inni mieszkańcy nie są w stanie poprawnie wymówić, a który dzień rozpoczyna od przejrzenia szafy ze swoimi luksusowymi podomkami, by w jedną z nich się odziać.

Tytułowy kwartet tworzą soliści-legendy, których wspólne wykonanie Rigoletto przeszło do historii opery. Cissy to osoba ciepła, żywotna, prostolinijna, nadal pełna dziewczęcego uroku albo już zdziecinniała na skutek choroby; Wilf jest flirciarzem z niezwykłym (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

TROCHĘ ROZTROPNOŚCI

U NICH W GŁOWACH

Kino akcji wewnętrznej

MIŁOŚĆ WSZYSTKO PRZETRZYMA

ROZGRZESZYĆ SPOWIEDNIKA


komentarzeFacebook