PRAWO DO KOMUNII?
Przyjmowanie Ciała Pańskiego to budowanie komunii między siostrami i braćmi jednego Kościoła Chrystusowego, to zobowiązanie, by tej jedności zawsze poszukiwać.

FOT. YU YANG / CORBIS


 

Bazylika dominikanów w Krakowie. Uczestnicy liturgii wychodzą z ławek, by procesyjnie, jak tam jest w zwyczaju, przystąpić do komunii świętej. Nagle zza filara, ni stąd ni zowąd, wyskakuje pobożna niewiasta, która wpychając się przed wszystkich, ostentacyjnie rzuca się na kolana: nie przed rozdającego Ciało Pańskie, lecz tuż obok. Cel (wyinterpretowany przeze mnie) – zamanifestować swoje przywiązanie do tradycji. Z pobożnym wyrazem twarzy czeka, aż ksiądz oderwie się od reszty wiernych i udzieli jej komunii w jedyny właściwy sposób: do ust i na klęcząco. W odpowiedzi na słowa: „Ciało Chrystusa”, wykrzykuje: „Amen”, by po raz kolejny zwrócić na siebie uwagę. Nie przyjdzie jej do głowy, że wypowiadane przez nią „Amen” to nowość liturgii posoborowej.

Pasterka w Watykanie. Przed rozpoczęciem mszy, jako posługujący przy rozdawaniu Ciała Pańskiego, zostaliśmy poinstruowani, by komunii udzielać raczej do ust. Posłuszny napomnieniu, świadomy, że msze papieskie żądzą się własnymi prawami, staram się rozdawać Ciało Pańskie w zasugerowany sposób. Podchodzi mężczyzna. Wyciąga rękę. Nie normalnie, ale tak, jakby sam chciał wyjąć hostię z kielicha. Ciało Pańskie próbuję skierować w stronę jego ust – bez forsowania, o co byliśmy proszeni – zarazem gotowy udzielić komunii na rękę. On tymczasem odwraca się na pięcie i niknie w tłumie…

Podczas tej samej mszy, już nie w bazylice, lecz przed nią. Podchodzi kobieta. Rysy twarzy sugerują, że jest z Azji. Po otrzymaniu komunii na rękę zaczy (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dominik Jurczak OP - ur. 1980, dominikanin, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie, członek Międzynarodowej Komisji Liturgicznej Zakonu Kaznodziejskiego oraz Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego Archidiecezji Krakowskiej, promotor liturgii w Polskiej Prowincji Dominikanów, wykładowca w Papieskim Instytucie Liturgicznym Anselmianum oraz na Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PANCERNY KARDYNAŁ, SKROMNY PAPIEŻ

ŚWIADECTWO KOŚCIOŁA

POŻYCZYĆ GARDŁO JEZUSOWI

DZIEŁO CAŁEGO KOŚCIOŁA

W DRODZE DO WIARY


komentarzeFacebook