Archwium > Numer 502 (06/2015) > Felietony > DLACZEGO WIEPRZ? (III)

DLACZEGO WIEPRZ? (III)

Miesiąc temu zatrzymałam się na pytaniu o rzecz osobliwą, a mianowicie: Do jakiego rodzaju okrucieństwa zachęca nas świnia? Z powodu krokodyla, który nagle mi się napatoczył, musiałam przerwać ten wątek, teraz jednak do niego powracam, w nadziei, że krętymi drogami doprowadzi nas wreszcie do szczęśliwego końca rozważań o wieprzu – to znaczy do próby odpowiedzi na pytanie, dlaczego Pan Bóg w ogóle wieprza stworzył.

Kwestia zachęcania wydaje mi się w tym zagadnieniu kluczowa, prowadząca na ciekawy trop. A przynajmniej najciekawsza i warta rozwinięcia – chociażby dla czystej przyjemności, jaka zawsze płynie ze snucia rozważań o możliwych interpretacjach Biblii hebrajskiej.

Więc do jakiego rodzaju okrucieństwa zachęca nas wieprz? Byłoby to okrucieństwo związane z hodowaniem zwierzęcia tylko po to, żeby je zabić. Sugerowałam wcześniej, że Pan Bóg widział coś złego – okrutnego i nieludzkiego – w hodowaniu zwierzęcia tylko w tym celu i dlatego jedzenia wieprza zakazał. Ale powstaje w takim razie pytanie, dlaczego w ogóle go stworzył. Skoro wieprz jest, to samym swoim istnieniem zachęca do jego hodowania tylko po to, by go zabić i zjeść. No, ewentualnie, żeby zrobić z niego walizkę albo pasek.

Z jakichkolwiek powodów Pan Bóg stworzył wieprza, wiedział przecież, że tak właśnie będzie. I jeśli przyjmujemy, że powodem zakazu jedzenia wieprzowiny było okrucieństwo wynikające z hodowania zwierzęcia tylko po to, by je zabić, to Pan Bóg, stwarzając wieprza, postąpił wbrew tej zasadzie. Bo czyż stworzyć, wiedząc, że tak będzie, to moralnie nie tak samo wątpliwe, jak hodować w (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Agnieszka Kołakowska - filozof, filolog klasyczny, publicystka. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

EKSTREMALNA TOLERANCJA

MULTIKULTURALIZM TO PUSTE HASŁO

POŻEGNANIE Z UPOJNĄ TWARZĄ

KILKA MIESIĘCY TEMU

DLACZEGO WIEPRZ?


komentarzeFacebook