W KATEDRZE

Początek sezonu zimowego przywitaliśmy z mężem we Florencji. Boże Narodzenie w tym roku obchodzimy w Polsce, więc skorzystałam z okazji, żeby spędzić z rodzicami krótki okres przed świętami. Mój pobyt w rodzinnym mieście zbiegł się z początkiem Roku Świętego – Bramy Miłosierdzia zostały otwarte w III niedzielę adwentu w katedrze Santa Maria del Fiore, w bazylice pod wezwaniem Zwiastowania NMP oraz w sanktuarium maryjnym w miejscowości Impruneta niedaleko Florencji.

                  ***

Wybraliśmy się do Museo dell’Opera di S. Maria del Fiore, otwartego po długo trwającym remoncie. Spiritus movens tego niesamowitego przedsięwzięcia był dyrektor muzeum ksiądz prof. Timothy Verdon, wybitny historyk sztuki sakralnej, Amerykanin mieszkający we Włoszech od ponad czterdziestu lat, stary przyjaciel rodziny.

W muzeum, które powstało pod koniec XIX wieku, można podziwiać wiele przepięknych dzieł sztuki pochodzących z florenckiej katedry i baptysterium, między innymi słynną Pietę, zwaną florencką, dłuta Michała Anioła, drewnianą rzeźbę pokutującej Marii Magdaleny Donaella oraz pomnik papieża Bonifacego VIII i Madonny o szklanych oczach Arnolfa di Cambia. Znajdują się tam również oryginalne drzwi baptysterium autorstwa Lorenza Ghibertiego (północne) i Andrei Pisana (południowe) oraz drewniane modele kopuły florenckiej katedry Filippa Brunelleschiego.

              &nbs (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na tamtejszym uniwersytecie. Do Polski przyjechała w 1983 roku. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: "Dziennik toskański"; "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma pięcioro dzieci i czworo wnucząt. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ROZWAŻANIA SPOD KOŁDRY

O ŁUCJI I JEJ BABCI

SPOTKANIE Z PRZYJACIÓŁMI

SEKRETARZ

TESTAMENT ILARII


komentarzeFacebook