Archwium > Numer 512 (04/2016) > Kontrowersje > ZGNIŁE JABŁKA ZNISZCZYŁY SAD

ZGNIŁE JABŁKA ZNISZCZYŁY SAD
Wstępuję do seminarium, bo Kościół mnie potrzebuje - tłumaczyli młodzi kandydaci do kapłaństwa. Chcieli w ten sposób uzupełnić w kapłańskich szeregach wyrwę spowodowaną ujawnieniem księży pedofilów.

FOT. UIP


Scena z filmu Spotlight – o ujawnieniu w 2002 roku przez dziennikarzy „The Boston Globe” afery pedofilskiej w archidiecezji bostońskiej: Chcesz pozwać Kościół? – pytają nowego naczelnego dziennikarze, gdy każe im zająć się aferą. Nowy nie wie, że Boston to ostoja amerykańskiego katolicyzmu. I że kardynał jest nie do ruszenia.

Dziennikarskie śledztwo wstrząśnie wkrótce Kościołem na całym świecie.

***

Ostatnia niedziela lutego 2016 roku. Spotlight dostaje Oscara za najlepszy film.

Arcybiskup Malty Charles Scicluna, który przez dziesięć lat jako watykański prokurator walczył z pedofilią w Kościele, mówi: Polecam ten film wszystkim biskupom.

Objawienie

„The Boston Globe” na pierwszej stronie dał mocny tytuł: „Kościół przez lata pozwalał na wykorzystywanie przez księży”. Z artykułu dowiadujemy się, że:

– 90 księży z archidiecezji bostońskiej molestowało seksualnie dzieci;

– wykorzystali prawie tysiąc nieletnich;

– biskupi tuszowali sprawę: przyłapanych na pedofilii księży przenosili do innych parafii;

– prawnicy pomagali Kościołowi zawierać ugody z rodzinami molestowanych, które za niewielkie pieniądze zobowiązywały się do milczenia;

– proceder trwał latami.

Dziennikarze „The Boston Globe” mają na wszystko twarde dowody.

Artykuł ukazał się 6 stycznia 2002 roku, w święto Trzech Króli. To nazwa potoczna, oficjalna – Objawienie Pańskie.

Nuncjusz

– Przyrzekam, że wszyscy odpowiedzialni za seksualne wykorzystywanie nieletnich zostaną ukarani – to papież Franciszek pół roku temu. Przemawia do biskupów, którzy przyjechali do Filadelfii na Światowe Spotkanie Rodzin.

Zaledwie kilka miesięcy kierował Kościołem, gdy kazał stawić się w Watykanie arcybiskupowi Józefowi Wesołowskiemu, nuncjuszowi apostolskiemu na Dominikanie. Światowe media podały, że hierarcha miał wykorzystywać na karaibskiej wyspie nieletnich chłopców.

Stolica Apostolska wyrzuca arcybiskupa ze stanu duchownego – nie może nosić sutanny, spowiadać, odprawiać mszy. Przez dwa miesiące przebywa w areszcie domowym. 11 lipca 2015 roku przed watykańskim trybunałem rusza proces. Zarzuty są ciężkie: zmuszanie nieletnich do aktów seksualnych, ściąganie z internetu i posiadanie dziecięcej pornografii. Wesołowskiego nie ma w sądzie – dzień wcześniej karetka zabrała go do szpitala.

Następnej rozprawy nie doczeka – umiera 25 sierpnia. Podczas uroczystości żałobnych w Watykanie nie było kazania – celebrans poprosił uczestników o chwilę ciszy.

– Ksiądz powinien prowadzić chłopca bądź dziewczynkę do świętości. Dziecko mu ufa. A on zamiast prowadzić do świętości, wykorzystuje je. To tak, jakby odprawić czarną mszę – to znów papież Franciszek. Często powtarza: „zero tolerancji” dla pedofilii w Kościele.

Bostońscy dziennikarze wpadli na trop pedofilskiego skandalu kilkanaście lat wcześniej.

Scena pierwsza

Spotlight. Phil Saviano, molestowany w dzieciństwie przez księdza, przychodzi do redakcji „The Boston Globe”.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Zasada - dziennikarz, reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą". Jest autorem książek: "Duch '44 o kapelanach Powstania Warszawskiego" (WAM 2018), "Generał w habicie" o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i jej Wspólnocie Chleb Życia i "Wyznań księży alkoholików" (Znak). Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MISTYKA ZIEMNIAKA

Ewangelia według Romcia

Szeregowy Popiełuszko

Bilet do nieba

Poderwały się gołębie


komentarzeFacebook