HOMO WIDENS

Na początku kwietnia zmarł profesor Giovanni Sartori, jeden z najwybitniejszych politologów drugiej połowy XX wieku. Dla rodziny i przyjaciół „Vanni”. Jego książki Teoria demokracji i Homo videnstelewizja i postmyślenie zostały przetłumaczone na język polski. Sartori, można śmiało stwierdzić, stworzył nową teorię demokracji oraz systemów partyjnych.

Urodził się we Florencji w 1924 roku i tam ukończył studia. W 1956 roku jako młody profesor zaczął uczyć politologii w Instytucie Nauk Politycznych im. Cesarego Alfieriego na uniwersytecie we Florencji. Jego nauki rozsławiły placówkę na całe Włochy i cały świat. W latach 1969–1971 sprawdził się jako dziekan instytutu podczas bardzo trudnego okresu protestów studenckich.

Rok 1976 stanowi punkt zwrotny w jego życiu i karierze: z jednej strony wydanie jego książki Parties and party systems stawia go w gronie najwybitniejszych specjalistów nauk politycznych. Z drugiej strony, zmęczony i zdegustowany poziomem demagogii w świecie uniwersyteckim we Włoszech przenosi się razem z żoną Giovannelly do Stanów Zjednoczonych, gdzie uczy najpierw na uniwersytecie w Stanford, a potem w Nowym Jorku na Columbia University.

Z moim ojcem znali się od zawsze. Bywałam w jego domu, gdy na początku lat 80. mieszkałam w Nowym Jorku. Miał język ostry jak brzytwa i trochę się go bałam.

Wrócił do Włoch pod koniec lat 90. i stał się jednym z najważniejszych autorytetów w sprawach politycznych i konstytucyjnych. Regularnie pisał między innymi do „Corriere della Sera”. W 2005 roku przyznano mu p (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na tamtejszym uniwersytecie. Do Polski przyjechała w 1983 roku. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: "Dziennik toskański"; "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma pięcioro dzieci i czworo wnucząt. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DO TAŃCA I DO RÓŻAŃCA

CZARTORYSCY I MEDYCEUSZE

KRÓTKI LIST O MAŁŻEŃSTWIE

TYLKO BEZ PANIKI!

W BRETANII


komentarzeFacebook