HERETYCY

Pisanie lipcowego felietonu przypada na czas sesji egzaminacyjnej. Końcówka roku akademickiego skłania do podsumowań. Proszę się nie lękać – nie będę utyskiwał na stan przygotowania czy kultury studentów. Taką pokusę od kilku dni usiłuję oddalić, przeglądając w pamięci anegdotyczne sytuacje z ubiegłego roku. Zdecydowana większość miała jednorazowy, niepowtarzalny charakter. Ale jedna wyłamuje się z tej reguły. Nie tylko zdarza się cyklicznie, ale wręcz daje się przewidzieć, a nawet do pewnego stopnia sprowokować. Chodzi mianowicie o moment, w którym student teologii odkrywa, że coś, do czego był równie silnie jak bezrefleksyjnie przekonany, okazuje się ni mniej, ni więcej, tylko herezją. I to wyraźnie, uroczyście przez Kościół potępioną. Mina delikwenta: bezcenna.

Uczę dogmatyki już jakiś czas, więc z doświadczenia wiem, przy jakich zagadnieniach przeciętny polski katolik może dryfować ku heretyckim przekonaniom. I muszę się przyznać, że na zajęciach czasami z tej wiedzy korzystam, prowokując sytuacje kryzysowe. Przykład? Kwestia tego, ile wól należy uznawać w Chrystusie: jedną – boską, czy też dwie – boską i ludzką jednocześnie? Nieraz przed wyjaśnieniem tego problemu proszę studentów, by się opowiedzieli za którymś ze stanowisk. I prawie zawsze się okazuje, że niemała ich liczba wybiera prostsze rozwiązanie: przecież osoba z dwiema wolami wydaje się na chłopski rozum dziwadłem. Powinna zatem wystarczyć jedna, boska wola. I wtedy muszę im oznajmić, że są heretykami – monoteletami potępionymi już w VII wieku na Soborze Konstantynopolitańskim III. A tym samym prawdopodobnie też nieśw (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KILKA SŁÓW O STANACH SKUPIENIA

REQUIEM DLA ASCEZY

O SEMINARIACH I PEWNYM POŻYTKU Z KAMIENIA

PATRZĄC NA LWY

FARORZU, CO TO BYDZIE?


komentarzeFacebook