Archwium > Numer 531 (11/2017) > Felietony > O SEMINARIACH I PEWNYM POŻYTKU Z KAMIENIA

O SEMINARIACH I PEWNYM POŻYTKU Z KAMIENIA

Piszę te słowa krótko po rozpoczęciu roku akademickiego. Dopiero co dobiegła końca traumatyczna faza inauguracji tegoż – na śląskiej prowincji tym boleśniejsza, że uczelni mamy bez liku, więc inauguracyjny kalendarz, zwłaszcza u tych, którzy z urzędu na takich imprezach powinni bywać, ma tendencję do niedopinania się. A to z kolei pociąga za sobą ryzyko tego, że ktoś zauważy nieobecność i się obrazi. Do tego jeszcze w tym roku jeden z uniwersytetów obchodzi 50-lecie, więc fetowanie jest szczególnie obowiązkowe. Ale koniec marudzenia.

Tegoroczne inauguracje przebiegały w cieniu nadchodzącej sporymi krokami kolejnej reformy nauki i szkolnictwa wyższego – nie tak dawno ministerstwo przedstawiło projekt. W uniwersyteckich kuluarach aż huczy od polemik i pewnie naukowcy będą tym żyć przez kilka miesięcy lub dłużej – w zależności od tego, jak będzie przebiegał proces legislacyjny i co ostatecznie zostanie uchwalone. Projektowane zmiany rzecz jasna przekładać się będą na sytuację polskiej teologii – zarówno badań, jak i dydaktyki. O tym jednak napiszę (może), gdy prawo zostanie uchwalone i będzie wiadomo, co nam parlamentarni mędrcy zafundowali. Teraz kilka słów o innej reformie, o której raczej nie będzie głośno nie tylko w wielkonakładowych mediach, ale nawet w wewnątrzkościelnym obiegu. Otóż przed niespełna rokiem Kongregacja ds. Duchowieństwa wydała tzw. Ratio fundamentalis – nową wersję dokumentu, który opisuje, jak powinna przebiegać formacja do prezbiteratu, czyli jak mają działać seminaria duchowne.

Kiedy Dar powołania do prezbiteratu – bo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PRZEMIJANIE GÓRNICZEGO ŚLĄSKA

MORALNOŚĆ PRALEK?

TRZA RZYKAĆ

REGRES KATECHEZY PARAFIALNEJ

O (BRAKU) ZWIĄZKU GOŁĘBIA Z KONTEMPLACJĄ


komentarzeFacebook