ĆMOK

ks. Grzegorz Strzelczyk

Kilka dni temu, przygotowując wykłady z historii teologii, trafiłem na stwierdzenie jednego z autorów, który zauważył, że historycy różnią się w opiniach co do precyzyjnego datowania początku okresu oświecenia. Pomyślałem sobie złośliwie: więc nie wiadomo dokładnie, do kiedy siedzieliśmy w Europie po ćmoku (czyli po ciemku). Cóż – nie ja wymyślałem nazwy epok, więc nie biorę za nie odpowiedzialności. Tym bardziej za daty. Ale uchwycenie, w którym momencie zaczęła się w naszej kulturze wiara w moc „oświeconego rozumu”, wydaje się ważne dla zrozumienia miejsca, w którym jesteśmy.

Gdyby to zależało ode mnie, przesunąłbym tę umowną granicę bardzo, ale to bardzo wstecz. Mniej więcej do końca drugiego dziesięciolecia XII wieku. Na Śląsku nie działo się wówczas nic szczególnie istotnego, więc możemy się przenieść do Francji, gdzie w umyśle niejakiego Abelarda – przez wielu kojarzonego głównie z pozbawionym happy endu romansem z pewną Heloizą – dojrzewały idee, które wkrótce przybrały postać dzieła Sic et non. Abelard miał chyba duży problem z fundamentalnym dla swojej kultury (i wieków, z których wyrosła) przekonaniem, że jeśli chcemy wiedzieć, jak jest, trzeba sięgnąć do tego, co na ten temat mówili starsi. Czyli do autorytetów, których się nie kwestionuje, tylko przyjmuje jako wiążące (a w teologii było to zwłaszcza Pismo Święte i teksty pisarzy chrześcijańskiej starożytności). Tyle tylko – rzecze Abelard – że jeśli poczytamy uważniej, to natrafimy na miejsca, w któ (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

OJCZE, TEN BOROK ZNOWU PRZYCHODZI

GELTAK, A KWESTIA GENDER

FARSKI PIES LECOM

TEOLOGIA WYZWOLENIA

FALE I POWIEWY


komentarzeFacebook