FUSBALORZE

ks. Grzegorz Strzelczyk

Kiedy ten felieton się ukaże, polska reprezentacja piłkarska (męska) będzie już zapewne miała nowego trenera, albo będą trwały gorączkowe dyskusje dotyczące następcy Adama Nawałki. A piszę tekst tuż po tym, kiedy kolejny raz na dużej imprezie zrealizował się niechlubny schemat: mecz otwarcia – mecz o wszystko – mecz o honor. Proszę się jednak nie lękać: nie będzie o piłce i mistrzostwach. Przynajmniej nie w pierwszym rzędzie. Fusbalorze jakoś nigdy mnie szczególnie nie interesowali. Sam fusbal na Śląsku trudno zignorować (choć jego blask przygasł, odkąd kopalnie przestały hojną ręką sponsorować kluby), coś więc czasem obejrzę lub przeczytam.

Przed mistrzostwami uderzyło mnie niebywałe pompowanie oczekiwań co do naszej reprezentacji. Fundamentem, czyli kwestią wyjścia z grupy, nikt się nie przejmował, jakby to była tylko rozgrzewkowa formalność. Nasze aspiracje sięgały śmiało ćwierćfinału i wyżej, wspierane pewnymi spojrzeniami panów Bońka i Nawałki, które atakowały z reklam w mediach i na ulicach. Miałem tego już przed rozpoczęciem mistrzostw tak serdecznie dość, że z trzech meczów Polaków obejrzałem tylko kawałki jednego (i dla jasności: nie oglądałem meczów Niemców; w ogóle żadnych innych). Chodził mi za to po głowie św. Paweł ze swoją metaforą życia chrześcijańskiego jako zawodów. A właściwie metafora ta była punktem wyjścia do innej, gorzkiej dosyć refleksji.

Czy bowiem nieuzasadnione niczym – może poza karmieniem własnego ego (indywidualnie i zbiorowo) – pompowanie oczekiwań co do roli, jaką za chwilę odegramy, jest tylko domeną (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

W SUCHAELNICY

DANE

PRZED SZKODĄ?

FRONKANIE

MY TU TYŻ SOM


komentarzeFacebook