ZA BAJTLA

ks. Grzegorz Strzelczyk

Jednym z moich nielicznych medialnych wspomnień z dzieciństwa jest tytuł cyklu radiowych audycji Jana Tadeusza Stanisławskiego „O wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia”. Nie przypomnę sobie, o co dokładnie chodziło wówczas specjaliście od „mniemanologii stosowanej”. Pamiętam natomiast, że drażnił mnie ten tytuł. Jako bajtel przyzwyczajony do hucznego świętowania Bożego Narodzenia i raczej smętnie skromnego Wielkiego Tygodnia przekonany byłem dogłębnie o wtórnym znaczeniu tego ostatniego. Jak w piekarskiej bazylice huknęło z towarzyszeniem dętej orkiestry „Bóg się rodzi”, to moc rzeczywiście truchlała. Znacznie bardziej niż przy rozmaitych allelujach.

Nieco później pierwsze przymiarki do rozumienia tego, o co chodzi w wierze, doprowadziły mnie do bolesnego odkrycia, że z mniemanologii stosowanej sączyła się do mnie wiedza, którą niekoniecznie można było nabyć, żyjąc katolickim obyczajem. To jednak Pascha jest szczytem chrześcijańskiego świętowania! A że był ze mnie dociekliwy karlus, to wkrótce uświadomiłem sobie, że coś jeszcze w hierarchii świętowania mi nie pasuje. No bo przecież życie Jezusa nie zaczęło się w momencie narodzenia – mimo że czytamy wtedy prolog czwartej Ewangelii z niedościgłym: „Słowo stało się ciałem”. Pamiętam, że były to czasy solidnej pracy nad przygotowaniem gruntu pod ograniczenie legalności aborcji w Polsce, na okrągło podkreślano w Kościele, że życie ludzkie zaczyna się od poczęcia. A mnie się wtedy – z durną gorliwością nastolatka – chciało krzyczeć: „I Jezusa też! (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

O (BRAKU) ZWIĄZKU GOŁĘBIA Z KONTEMPLACJĄ

ZA NIESKORO

PISANE Z BOBRAMI NA GŁOWIE

DLACZEGO NIE TĘSKNIĘ ZA WASZBRETEM

PRZY BIGLOWANIU KOSZUL


komentarzeFacebook