ZA NIESKORO

ks. Grzegorz Strzelczyk

Jest czwarta nad ranem. Siedzę w kaplicy domu rekolekcyjnego pallotynów w Ząbkowicach Śląskich. Przed Najświętszym. Od wczoraj chodzi mi po głowie przeuroczy fragment z Franciszkowego Christus vivit, komentujący werset z Księgi Joela: „Starcy wasi będą śnili, a młodzieńcy wasi będą mieli widzenia” (3,1). Starość śni, bo zgromadziła doświadczenie, z którego utkane są sny. Młodość tworzy wizje przyszłości, dostrzega, czego jeszcze nie ma, a powinno być… Wręcz obsesyjne kołatanie się tej myśli w mojej głowie jest chyba pochodną tego, że nie wiem, do której grupy się zaliczyć. No bo chyba nie do starców. Nie mam jeszcze pięćdziesięciu lat. Ale o młodość też już niełatwo i czas się pogodzić, że na pewne rzeczy jest już za nieskoro (za późno).

Nie ośmielę się zatem tego, o czym za chwilę napiszę, wywodzić ani z proroczego snu, ani z takiej wizji, mimo przekonania, że rzecz trzeba powiedzieć, by zachować wierność Bożemu Duchowi. Otóż pewne wydarzenia okołopolityczne wydobyły ostatnio na powierzchnię dyskusji publicznej sprawę tak zwanych środowisk LGBT+. Ze strony ludzi Kościoła padło wiele cierpkich słów pod ich adresem. I vice versa. Nie wiem, czy symetrycznie, i szczerze mówiąc – niewiele mnie obchodzi ewentualne wyważanie proporcji.

Są spotkania, które pozostają w pamięci. Tak wryły mi się w głowę niektóre rozmowy z osobami homoseksualnymi i transpłciowymi. Nie tylko ta pierwsza sprzed kilkunastu lat, przed którą – dziś to ze wstydem muszę wyznać – przez głowę przelatywało mi pytanie: Jak ja s (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WŁADZA I POSŁUGI

WIARA CZYNI CUDA?

EKLEZJOLOGIA, GŁUPCZE!

MANIFESTOWAĆ CZY GŁOSIĆ?

BÓG ZBAWIA OSOBY


komentarzeFacebook