Archwium > Numer 560 (04/2020) > Felietony > FUZEKLE A SPRAWA ZMARTWYCHWSTANIA

FUZEKLE A SPRAWA ZMARTWYCHWSTANIA

ks. Grzegorz Strzelczyk

Zbliża się Pascha. Wkrótce w kościołach zabrzmi Exsultet – śpiew orędzia paschalnego. Weselcie się już, zastępy aniołów w niebie zaintonuje… No właśnie, kto? W zasadzie jest to partia należąca do zadań diakona. Tyle że diakon to zjawisko raczej rzadkie, deficytowe. Zmartwychwstanie ogłosi zatem prezbiter albo świecki kantor. I raczej nikt z tego powodu rąk nie załamie – także dlatego, że zastępowanie funkcji diakońskich przez inne osoby – zwłaszcza prezbiterów – należy do codzienności życia naszych wspólnot. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do tego, że ich nie ma, że to raczej pojawienie się diakona w liturgii, a nie jego brak, sprawia trudności przewodniczącemu.

Prezbiterów jest dużo, diakonów mało. Taki stan rzeczy znamy z codzienności polskiego Kościoła, w którym do niedawna obecni byli tylko diakoni czasowi, czyli alumni seminariów duchownych przygotowujący się do prezbiteratu i przyjmujący diakonat po drodze do prezbiteratu. A diakoni stali, których posługę dopuszczono w niektórych diecezjach, są na razie tak nieliczni, że samo ich istnienie z trudem przebija się do szerszej świadomości wiernych – poza miejscami, w których posługują. Nawet w mojej diecezji, w której formację do diakonatu stałego zaczyna co roku kilku mężczyzn, przy założeniu, że do święceń będzie dochodzić czterech lub pięciu rocznie, osiągnięcie takiego stanu, że w każdej parafii będzie diakon, może się okazać niemożliwe: gdyby byli nieśmiertelni, ich liczba zbliżyłaby się do liczby parafii za jakieś sześćdziesiąt lat. (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

POSTNY KŁOPOT Z HIPERBOLĄ

Teologia to sport ekstremalny

NIEDOBORY

GRATIA SUPPONIT GRAJFKA

DRZEWO


komentarzeFacebook