Archwium > Numer 565 (09/2020) > Reportaż > ŻOŁNIERZ, KTÓRY ZOSTAŁ KLECHĄ

ŻOŁNIERZ, KTÓRY ZOSTAŁ KLECHĄ
Co stary zakonnik ma wspólnego z atakiem na polską ambasadę? Terroryści to jego rodacy. A on jest antykomunistą. Szwajcarzy chcą, żeby negocjował. Powie potem, że niepotrzebnie zrobili z niego bohatera.

ZDJĘCIE: ARCHIWUM POLSKIEJ PROWINCJI DOMINIKANÓW


Stanisław Zasada

Szósty września 1982 roku, poniedziałek.

Berno. Terroryści wtargnęli do ambasady Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w Szwajcarii. Chcą, żeby Wojciech Jaruzelski zniósł stan wojenny. Na spełnienie żądań dają czterdzieści osiem godzin.

Warszawa. Milicja, wojsko, wywiad głowią się, jak uwolnić przetrzymywanych w ambasadzie dyplomatów. Jest nerwowo: od kiedy w niedzielę 13 grudnia 1981 roku na ulice wyjechały czołgi, na Polskę patrzy cały świat.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Zasada - dziennikarz, reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą". Jest autorem książek: "Duch '44 o kapelanach Powstania Warszawskiego" (WAM 2018), "Generał w habicie" o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i jej Wspólnocie Chleb Życia i "Wyznań księży alkoholików" (Znak). Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Drugie życie Heleny Rissmann

KATOLIK CHODZI NA JOGĘ

Chłopcy z placu broni

Nie zdążyła zapytać

MISTYKA ZIEMNIAKA


komentarzeFacebook