Archiwum > Numer 429 (05/2009)
W drodze 2009, nr 05
       E-WYDANIE:

Rozmowa w drodze


Stacja obsługi sakramentalnej
Anna Gruszecka
Chrzest jest czymś naturalnym, jest częścią procesu przychodzenia dziecka na świat. Nikt nie pyta o sam chrzest, pyta się, kiedy i kto będzie chrzestnym. Jeśli istnieje jakiś dowód na katolickość Polaków, to właśnie powszechność i oczywistość tego doświadczenia.

Ilona Migacz
Moja mama odbierała bilety na bal karnawałowy dla dzieci. Spytała, co podczas zabawy będą robić dorośli i ilu ich może przyjść z dzieckiem. Organizatorka odpowiedziała: "Im mniej dorosłych, tym lepiej. Przychodzą rodzice, dziadkowie, ciocie i przeszkadzają. Zajmują miejsce, kręcą się, gapią, kamerują - a przecież to nie Pierwsza Komunia".

Wojciech Prus OP, Paweł Kozacki OP
Boję się księdza, który nikomu nie stwarza problemów, jest fajny i wszystkim udziela rozgrzeszenia. Ale boję się też rygorysty, który wobec najmniejszych wątpliwości, rozgrzeszyć nie chce.

Piotr Miedzianowski
Indeks z obecnościami można kupić za 100 zł u ministranta, podpis księdza podrobić, zajęcia w kościele przespać, ale przejść obojętnie obok bierzmowania nie sposób. Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej rozpala do czerwoności fora internetowe. "Poszłam, bo mama obiecała nowy komputer", "nawróciłem się, bo trzeba było chodzić na każdą mszę świętą", "nie wierzę, ale papierek przyda się do ślubu kościelnego".

Katarzyna Kolska
Przygotowanie do kapłaństwa trwa sześć lat, dzień w dzień. Czy można więc przygotować się do małżeństwa na spotkaniach, które trwają kilka tygodni? - Nie można - mówi dominikanin o. Maciej Soszyński.

Stanisław Zasada
Gdy Andrzej poprosił o księdza, Ewa co sił pobiegła do kościoła. - Bałam się, że mąż się rozmyśli i umrze bez Boga.

Jarosław Makowski
Świeccy żyją w przekonaniu, że święcenia kapłańskie czynią księdza wolnym od wszelkich pokus. Widzą w nim istotę na poły ludzką, na poły boską - mężczyznę, który uzbrojony w niewidzialną zbroję kapłańską, daną mu wraz z nałożeniem rąk biskupa, może ruszać na wojny ze złem tego świata. Także ze złem, jakie niesie ze sobą cielesność.Poplątane ścieżki


Orientacje


Szukającym drogi


Dominikanie na niedziele


Felietony
Facebook