Archiwum > Numer 510 (02/2016)
dodatek specjalny - Jan Góra OP
W drodze 2016, nr 02
Temat przewodni numeru to wiara i zmysły. Wydanie zawiera dodatek specjalny, poświęcony legendarnemu duszpasterzowi Janowi Górze OP. O tym, co to w ogóle znaczy: czuć Boga, o kłopotliwych opisach mistycznych doznań, o tym, czy istnieje coś na kształt duchowych zmysłów oraz o rozpoznawaniu w swoim życiu bliskości Boga, który objawia się na różne sposoby mówi Paweł Krupa OP. Ks. Krzysztof Porosło pisze o tym, jak przeżywać mszę świętą, żeby ona "wcieliła się" także w naszą codzienność. O zmysłach opowiadają: Marta Siembab, jedyna w Polsce senselierka oraz Marek Brzeziński - dziennikarz, który ukończył prestiżową akademię kulinarną Le Cordon Bleu. O prześladowaniu chrześcijan pisze Adam P. Błyszcz CR, Włodzimierz Tasak z organizacji Open Doors opisuje historie kilku osób, które za swoją wiarę płacą bardzo wysoką cenę. Autor książki "Ziarno i krew", Dariusz Rosiak rozprawia się z trzema popularnymi stereotypami na temat uchodźców. W dziale "Dominikanie znani i nieznani", powstałym z okazji trwającego jubileuszu 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego, portret Mistrza Eckharta maluje Tomasz Gałuszka OP. Bezpłatny specjalny dodatek poświęcony jest Janowi Górze OP. Zmarłego 21 grudnia ub.r. zakonnika, twórcę ośrodków duszpasterskich w Hermanicach i na Jamnej oraz Spotkań Lednickich wspominają jego współbracia, przyjaciele i wychowankowie, m.in.: bp Edward Dajczak, Jan Grzegorczyk, Paweł Kozacki OP, Wojciech Prus OP, Andrzej Skworz. Wspomnienia tworzą niepowtarzalny, wielowymiarowy i nieoczywisty portret legendarnego dominikanina.

rok wydania: 2016
liczba stron: 120+128
       DOSTĘPNE FORMATY:

       E-WYDANIE:

Wstępniak
Roman Bielecki OP


Czy Boga można poczuć?


Chrześcijanie prześladowani


Dominikanie znani i nieznani


Kiedy się modlisz


Pytania w drodze


Orientacje


Felietony


Dominikanie na niedziele


Jan Góra 1948 - 2015
Roman Bielecki OP
Jan Góra OP

Dlaczego poszedłem do dominikanów? Bo mi się te białe habity podobały.

Edward Dajczak, Katarzyna Kolska, Roman Bielecki OP

Jestem wdzięczny Bogu, że spotkałem odważnego człowieka, który przekraczał granice i szedł tam, gdzie inni jeszcze nie poszli. Duszpasterza, który potrafił kochać.

Jan Grzegorczyk

Obaj byli z Galicji. Tą galicyjskością się popisywali i tęsknili za nią, ale mieli na tyle rozumu, że interesy woleli prowadzić w Wielkopolsce.

Andrzej Skworz

Nawet dziś, gdy słyszę w kościele, że tempo pieśni jest zbyt wolne czekam, aż ktoś krzyknie na całe gardło: "Stop! Obiadu nie jedliście? Te zawodzenia Boga obrażają. Jeszcze raz, pełną piersią!".

Monika Górska

Ojciec Jan zaproponował, żeby roraty odprawiać o trzeciej nad ranem. Matki podniosły lament i zaczęły wydzwaniać do klasztoru. - Kto to widział! - krzyczały do słuchawki. Stanęło ostatecznie na godzinie szóstej.

Przemysław Hauser, Katarzyna Kolska

A drogie są te kasety? - zapytał papież. Ja mówię: Najtańsze w całej Europie Środkowo-Wschodniej. - A zarabiasz ty coś chociaż na tym? Bo nie chciałbym, żebyś przeze mnie musiał dokładać do interesu.

Tomasz Dostatni OP

Wieczorem u dominikanów w Krakowie, gdy Jan Paweł II odwiedził bazylikę Trójcy Świętej, miał powiedzieć do braci: "Jamna. Robiłem nalot na Jamną".

Katarzyna Kolska

Cała Polska płonie. Płonie Białystok, płoną Kielce. Wszyscy się zapalili do naszego pomysłu. Będą, przyjadą, już się organizują. I pieniądze na Bramę dali.

Nikodem Brzózy OP

Wiedział, że szukając własnego spełnienia w ucieczce od ludzi i od odpowiedzialności za nich, popadnie w pułapkę samotności. Wzdrygał się przed tym i dlatego cały czas szukał ludzi.

Wojciech Prus OP

Intymna rozmowa z nim to było moje marzenie i dramat niespełnienia. Paradoksalnie, po przekroczeniu klauzury nasza bliskość zaczęła się zmniejszać. Nie potrafiliśmy się odnaleźć.

Andrzej Chlewicki OP

Nie można było go nie zauważyć - w dżinsach wranglerach, czerwonych skarpetkach i szaliku, w kurtce moro, z długimi włosami... Intrygował nie tylko świeckim ubiorem, ale całym sobą.

Agnieszka Chrostowska

Jest 7.50. Dzwoni mój telefon, na wyświetlaczu "O. Jan". - Ty śpisz? Jak możesz spać, kiedy ludzkość czeka na... - i tu następowała wyliczanka: piosenkę, list, program, artykuł?

Jan Góra OP

Gdy świat, który tworzy się wokół nas i w nas samych, pewnego dnia się rozpadnie, to przecież zostaną oni, ci, którzy zechcieli wziąć cząstkę mojego świata.

Paweł Kozacki OP

Słowa wygłoszone 30 grudnia 2015 podczas pogrzebu ojca Jana Góry na Lednicy.

Facebook