Archiwum > Numer 553 (09/2019)
W drodze 2019, nr 09
NA TAKI KOŚCIÓŁ NAS SKAZALI "Kościół polski nie potrafi rozeznać, co jest ważnym wyzwaniem, a co tylko pozornym. Wobec tych słabości szuka się poparcia w strukturach politycznych i administracyjnych, wiążąc nadzieję z jedną partią polityczną. Nieporadność w dowodzeniu swoich racji pociąga za sobą pokusę agresji i sięgania po argumenty siłowe" - prowincjał dominikanów, ojciec Paweł Kozacki pisze o bolączkach polskiego Kościoła i choć rozumie rozgoryczenie niektórych wiernych pisze, dlaczego sam nie zamierza go opuszczać. Podaje trzy ważne powody, dla których powinniśmy w nim zostać. BYĆ W KOŚCIELE MIMO WSZYSTKO Kryzys Kościoła dotarł nad Wisłę - można się spierać, czy dopiero w ostatnich miesiącach, czy zdecydowanie wcześniej. Dyskusyjne będą odpowiedzi na pytanie o jego źródła i możliwe recepty. Grzech klerykalizmu czy działanie lobby homoseksualnego w kuriach diecezjalnych? Politykierstwo z ambony czy rozwodnienie dyscypliny i nauczania moralnego? Konieczność pracy u podstaw czy odgórnej, radykalnej reformy? We wrześniowym "W drodze" niecodzienne spotkanie na tych samych łamach: ojciec Ludwik Wiśniewski OP i redaktor Paweł Lisicki. Czy znajdą punkty wspólne? Czy wyjdą poza utarte schematy? CZARNOBYL ? 30 LAT PÓŹNIEJ Katastrofa w Czarnobylu stała się żywym symbolem rozpadającego się Związku Radzieckiego. Paradoksalnie jednak pozostała po niej niewielka spuścizna. Zignorowano późniejsze ekspertyzy naukowców i doświadczenie lekarzy, którzy się mierzyli z chorobą popromienną. A to wielka strata ? jak przekonuje amerykańska historyczka prof. Kate Brown. Zwłaszcza, że kiedy osiem lat temu doszło do katastrofy w Fukushimie, powtórzono wszystkie błędy z Czarnobyla. Czy wyciągniemy z nich wnioski, zanim nadejdzie kolejne nieszczęście? Ponadto we wrześniowym numerze miesięcznika "W drodze" rozmowa z Adrianem Galbasem SAC o tym, jak przeżyć kryzys wiary. Stanisław Zasada przybliża nieznaną historię ostatniej ikony napisanej dla Jana Pawła II, natomiast Dominik Jurczak OP pyta, komu służą msze dla dzieci. Miesięcznik "W drodze" można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.

rok wydania: 2019
liczba stron: 144
       DOSTĘPNE FORMATY:

       E-WYDANIE:

Wstępniak
Roman Bielecki OP


Rozmowa w drodze


Zgorszeni Kościołem
bp Adrian Galbas SAC, Katarzyna Kolska

Pan Bóg w swojej mądrości nie pozwala nas kusić ponad nasze siły. Skoro Chrystus mówi w Ewangelii, żebyśmy nie wkładali innym ciężarów nie do uniesienia, to z pewnością Bóg nie wkłada ich nam; zarówno jeżeli chodzi o ciężar, jak i czas noszenia tego ciężaru.

Ludwik Wiśniewski OP, Tomasz Maćkowiak

Musimy się wyzbyć wielu zwyczajów, które pozostały w Kościele po czasach feudalizmu. Biskup naprawdę nie musi mieszkać w pałacu. Prałaci i biskupi naprawdę nie muszą nosić fioletów, purpury, czerwone guziki też są niepotrzebne.

Paweł Lisicki, Roman Bielecki OP
Pedofilia i jej akceptacja są formą moralnego wypaczenia, które przeniknęło w szeregi duchowieństwa. Nie wiemy, jak sobie z tym poradzić, zwłaszcza w sytuacji, kiedy interesy wielu hierarchów blokują dochodzenie do prawdy.

Paweł Kozacki OP

Kościół polski nie potrafi rozeznać, co jest ważnym wyzwaniem, a co tylko pozornym. Wobec tych słabości szuka się poparcia w strukturach politycznych i administracyjnych, wiążąc nadzieję z jedną opcją partyjną.

Wojciech Ziółek SJ
Najskuteczniejsza reforma Kościoła nie zaczyna się od wskazywania kierunków odnowy, robienia planów strategicznych i opracowywania odpowiednich procedur, tylko od osobistego doświadczenia Pana Boga.

Jacek Salij OP
Żeby katolik mógł się wyobcować z Kościoła, musi nie do końca zdawać sobie sprawę z tego, czym naprawdę jest Kościół w naszej drodze do Boga. Kryzys przynależności do Kościoła wydaje się wcześniejszy niż konkretne fakty.Reportaż


Co robimy podczas mszy świętej?


Pytania w drodze


Orientacje


Dominikanie na niedziele


Felietony
Facebook