Archiwum > Numer 556 (12/2019)
W drodze 2019, nr 12
168 STRON DO CZYTANIA W GRUDNIOWYM MIESIĘCZNIKU "W DRODZE"
MILCZENIE GORSZE OD SŁÓW
Przemoc kojarzymy z biciem, krzykiem, molestowaniem i mobbingiem, ale jest też przemoc nieoczywista, "miękka", w białych rękawiczkach. Raniące słowa, drobne złośliwości, milczenie - chyba każdy z nas tego doświadczył. I każdy z nas ? świadomie lub nie ? w taki sposób krzywdził swoich bliskich. O przemocy ukrytej, nienazwanej, która czasem boli bardziej niż cios pięścią w twarz mówi psychoterapeutka Justyna Łągiewczyk.

POWIEDZ DZIECKU: PRZEPRASZAM
No bez przesady, żeby dziecko przepraszać! - mówimy czasami. Choć mamy poczucie, że zawiniliśmy, że głupio się odezwaliśmy i niesprawiedliwie oceniliśmy, to słowo przepraszam nie chce nam przejść przez gardło. Dlaczego? Boimy się, że ucierpi na tym nasz autorytet? Jesteśmy przekonani, że dorosły ma zawsze rację, nawet wtedy kiedy jej nie ma? A przecież przepraszając, uczymy przepraszać, a wybaczając - wybaczać. O tej nieoczywistej, jak się okazuje, zasadzie wychowania pisze psycholog Anna Dembińska.

PRZYSZŁOŚĆ KOŚCIOŁA
Zakończony w październiku synod Amazonii wzbudził wiele kontrowersji w środowiskach katolickich. Niektórzy twierdzili nawet, że Kościołowi grozi schizma. Czyżby? Co takiego wydarzyło się na synodzie i co wywołało taka burzę? Najgłośniej mówiło się o propozycji święcenia żonatych mężczyzn, którzy mogliby sprawować sakramenty tam, gdzie księży brakuje. Ale czy taka posługa przyjęłaby się nad Wisłą? Cezary Kościelniak analizuje dyskusje i zalecenia synodu Amazonii. Zwraca uwagę na realne problemy, często nie tak medialne. Bo samotność i bieda nie trafiają na pierwsze strony gazet. A o tym między innymi dyskutowano na synodzie. I to jest wyzwanie i zadanie dla Kościoła.

MOHEROWE BERETY I RESORTOWE DZIECI
Kolejne wybory parlamentarne i badania opinii publicznej pokazują, że społeczeństwo polskie jest podzielone, ale jak mówi filozof i publicysta Robert Krasowski podziały między nami, które są naturalną ceną demokracji, nie są wcale tak głębokie, jakby się wydawało. Kto więc je podsyca i wyolbrzymia? Komu zależy na tym, byśmy się wyzywali się od moherowych beretów i resortowych dzieci? I czy Polacy zawsze muszą mieć wroga, z którym walczą?

W grudniowym numerze miesięcznika polecamy także rozmowę z Nauczycielem Roku, Damianem Wyżkiewiczem CM, który podpowiada co zrobić, żeby młodzież chciała chodzić na katechezę, a prowincjał pallotynów ks. Adrian Galbas, tłumaczy dlaczego potrzebna jest reforma w seminariach duchownych i co zrobić, żeby święcenia kapłańskie przyjmowali dojrzali, odpowiedzialni ludzie.
Oprócz tego felietony, recenzje najlepszych książek i filmów mijającego roku oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń w Kościele w 2019 roku. Grudniowy miesięcznik ma aż 168 stron! Można go nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.

rok wydania: 2019
       DOSTĘPNE FORMATY:

       E-WYDANIE:

Wstępniak
Roman Bielecki OP


Rozmowy w drodze


Zdążyć przed kryzysem


Kiedy zaczyna się przemoc?


Cierpliwości!


Co robimy podczas mszy świętej?


Orientacje


Pytania w drodze


Dominikanie na niedziele


Felietony
Facebook