Archiwum > Numer 568 (12/2020)
Praca zbiorowa
W drodze 2020, nr 12
Polecamy grudniowy numer miesięcznika "W drodze", a w nim - o Bożym Narodzeniu bez Jezusa, o tym, kto jest najważniejszy w polskim Kościele i o byciu mamą nieswoich synów. 168 stron na Święta!

URODZINY BEZ SOLENIZANTA?
To już wszyscy wiemy - ten grudzień będzie inny niż te, które mamy w pamięci. Nie wypełnimy tak tłumnie kościołów o świcie na mszach roratnich, nie będziemy biegać po galeriach handlowych w poszukiwaniu prezentów i pewnie przy wigilijnym stole zostanie więcej pustych miejsc niż zwykle. I tylko jedno się nie zmieni: jak co roku będzie Boże Narodzenie, chociaż wielu wolałoby je obchodzić bez Solenizanta. Najlepiej bez opłatka, bez kolęd i pasterki, i bez jasełek. Żeby przypadkiem dzieci się nie dowiedziały, że kiedyś urodził się Jezus. Świat coraz bardziej chce wymazać Boga z naszego życia, ale paradoksalnie, bardzo potrzebuje świąt, bo to idealne koło zamachowe dla handlu. Komu przeszkadza Jezus i co można znaleźć w kalendarzu adwentowym w drogerii? - o tym przeczytacie w znakomitym tekście Rafała Cekiery Zasoby lichej stajenki.

KTO JEST NAJWAŻNIEJSZY W POLSKIM KOŚCIELE?
Ileż to razy słyszałam głosy oburzenia: Dlaczego biskupi coś z tym nie zrobią? Dlaczego prymas na to pozwala? Dlaczego hierarchowie są bezkarni? No właśnie. W ostatnich dniach te pytania stały się szczególnie aktualne. Kto jest najważniejszy w polskim Kościele, kto jest szefem wszystkich biskupów i kto może rozstawić ich po kątach - o tym rozmawiam z ks. Damianem Wąskiem w wywiadzie Uwaga, biskup!

WYMAZYWANIE WOJTYŁY
O watykańskim raporcie dotyczącym kardynała McCarricka wypowiedzieli się już chyba wszyscy, choć pewnie tych, którzy przeczytali go w całości (460 stron!) można policzyć na palcach jednej ręki. Mimo, że fragmenty raportu znamy tylko z przekazów medialnych, wyrok już zapadł. Jest winny! Ale nie McCarrick oskarżony o pedofilię. Winny jest Jan Paweł II. Bo to on mianował go kardynałem. Kiedy zaczniemy burzyć pomniki, zmieniać nazwy ulic, patronów szkół i placów? Komu tak bardzo zależy na odarciu ze świętości naszego papieża, który przez tyle lat był naszą dumą i cały świat płakał po jego śmierci? O tym w tekście Puste Błonia pisze redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" Roman Bielecki OP.

DZIEŃ PINGWINA
O siostrach dominikankach z Broniszewic kilka lat temu usłyszała cała Polska. A raczej cała Polska je zobaczyła, gdy na krótkim filmiku zamieszczonym w sieci udawały... pingwiny. Dzięki temu pomysłowi tysiące ludzi pospieszyły z pomocą i dały pieniądze na budowę nowego domu dla niepełnosprawnych chłopców, którymi siostry się zajmują. Jak to jest być mamą 57 synów? I jak wygląda ich codzienne życie - przeczytajcie o tym w rozmowie z s. Elizą Małgorzatą Myk OP Dzień pingwina.

A oprócz tego w miesięczniku: wyśmienita rozmowa z Michałem Laskowskim, prezesem Izby Karnej Sądu Najwyższego o prawie, które nie zawsze wydaje nam się sprawiedliwe, o samotności sędziów i o wyrokach, które bulwersują opinię publiczną W świecie istnieje jakiś ład; reportaż Stanisława Zasady Kawa smakuje słono o dramatycznym życiu uchodźców w Bejrucie i przenikliwe felietony o. Pawła Krupy OP, ks. Grzegorza Strzelczyka i Wojciecha Ziółka SJ o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

168 stron do czytania na święta. Nie przegapcie! A jeśli się zastanawiacie, jaki prezent pod choinkę zrobić babci, mamie czy teściowej - podpowiem Wam. Kupcie im prenumeratę miesięcznika "W drodze". To najlepszy prezent na cały rok!
Katarzyna Kolska

rok wydania: 2020
       DOSTĘPNE FORMATY:

       E-WYDANIE:

Wstępniak
Roman Bielecki OP


Rozmowa w drodze


Adwent


Co zrobiliśmy Kościołowi


Reportaż


Nie taki Stary Testament


Orientacje


Felietony


Pytania w drodze


Dominikanie na niedziele
Facebook