Archwium > Numer 318 (02/2000) > Na progu XXI wieku > Rozważania na początku wieku

Rozważania na początku wieku
Przynależność do NATO, a także zintegrowanie się z politycznymi i gospodarczymi strukturami Europy Zachodniej, z zachowaniem na wzór Irlandii naszej tradycji, kultury, chrześcijańskiej tożsamości i pobożności, mocno zakorzenionej w miłości do Matki Najświętszej, jest najskuteczniejszym umocnieniem naszej niepodległości i wolności. Tym razem dla ich obrony nie jest już potrzebna walka zbrojna, a jedynie wysiłek w celu przezwyciężenia zacofania będącego spadkiem po komunizmie.

Stulecie zorganizowanych ideologii

Trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa jest już faktem. Żyjemy w tym właśnie czasie. Dobrze pamiętam absurdalne obecnie, ale z całym przekonaniem wypowiadane jeszcze kilkanaście lat temu, przepowiednie o istotach z kosmosu przybywających na bal sylwestrowy w 1999 roku i o fantastycznych wizjach rozwoju techniki i cywilizacji. Daruję sobie przepowiednie polityczne o triumfie komunizmu, upadku Ameryki, itp. Po raz kolejny okazało się, że tego rodzaju proroctwa mają jedną cechę wspólną: prawie nigdy się nie sprawdzają.

Straszny wiek XX słusznie nazywano stuleciem zorganizowanych ideologii, z których dwie — nazizm i komunizm — odpowiedzialne są za bezmiar zbrodni i cierpień, za wywołanie II wojny światowej, a przede wszystkim za całkowitą pogardę dla ludzkiego życia, cierpienia, wrażliwości, dla kultury i cywilizacji w znanym nam kształcie. Te ludobójcze ideologie i praktyki polityczne podporządkowały wszystkie możliwości dużego, nowoczesnego państwa klice, która dorwała się do rządów i przeprowadzała swoje zbrodnicze eksperymenty. Komunizm był prekursorem nazizmu. Wprowadził system obozów koncentracyjnych, mordowania zakładników, traktowania prawa jako narzędzia terroru, grabieży mienia, podporządkowania państwa i społeczeństwa partii politycznej, stojącej ponad prawem, sprawiedliwością i jakąkolwiek krytyką, używając przemocy tak w stosunkach wewnętrznych, jak i międzynarodowych, jako ostatecznego kryterium rozstrzygającego o prawdzie i racji stron.

Filozof i intelektualista, Leszek Kołakowski, pisał:

Ko (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Niesiołowski - ur. 1944, senator RP, członek PO, profesor entomologii, publicysta, autor między innymi książek "Wysoki brzeg (opowiadania więzienne)", "Niemieccy przeciwnicy Hitlera", żonaty, mieszka w Łodzi. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Europejscy entuzjaści

Pius IX i non possumus

Ordonka i Osiecka

Przegrana walka o pamięć

Dziesięć lat (2)


komentarzeFacebook