JESTEŚ CAŁA PIĘKNA!
Pieśń nad Pieśniami właściwie nie jest o seksie, ale "o kochaniu". Żeby mówić prawdziwie o miłości, trzeba choć trochę być poetą, tak jak był nim autor Pieśni, jak był nim Jezus.

 

Pieśń nad Pieśniami jest wyjątkową księgą w Piśmie Świętym. Nie mówi się w niej wprost o Bogu, nie wymienia Jego imienia, nie ma modlitw ani odniesień do religii. Zamiast tego znajdziemy dwoje zakochanych, którzy nawzajem prawią sobie komplementy, którzy się szukają albo zapraszają innych do świętowania. Co to ma wspólnego z religią? Co to ma wspólnego ze mną?

Aluzja

Już pierwszy werset opiewa pocałunki i już od tego pierwszego wersetu dla tłumacza zaczyna się problem. Czy ta dziewczyna mówi „twoja miłość lepsza niż wino” czy może „twoje pieszczoty”? A potem w czwartym wersecie, czy lepiej powiedzieć „król wprowadził mnie do swej komnaty” czy „do swojej sypialni”? Za jednym i drugim tłumaczeniem przemawiają konkretne argumenty, lecz w zależności od tego, na co zdecyduje się tłumacz, wydźwięk całości będzie oczywiście zdecydowanie inny. Każdy czytelnik zrozumie, dlaczego chłopak nazywa swoją dziewicę „zamkniętym ogrodem” i „zapieczętowanym źródłem” (4,12), a jej bracia – „zamkniętymi drzwiami” (8,9), których trzeba strzec. Jeśli zamknięte drzwi oznaczają dziewictwo, to scena owej nocnej rozmowy, kiedy młodzieniec dobija się do drzwi, nabiera dodatkowego sensu, który uchwyci każdy, kto choć raz był na weselnych oczepinach.

 

Ukochany mój przez otwór włożył rękę swą, a serce (właściwie: „podbrzusze”) me zadrżało z jego powodu.Wstałam, aby otworzyć miłemu memu, a z rąk mych kapała mirra, z palców mych mirra drogocenna (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Łukasz Popko OP - ur. 1978, dominikanin, biblista, wykładowca w EBAF w Jerozolimie i w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie. Mieszka w Jerozolimie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NADSTAW DRUGI POLICZEK

Miłość nie zazdrości

Otwórz usta

JESZCZE WIĘCEJ

TRĘDOWATY


komentarzeFacebook