Archwium > Numer 525 (05/2017) > Orientacje > ZBIEG OKOLICZNOŚCI?

ZBIEG OKOLICZNOŚCI?
Jacek Tacik, Zamach. Jan Paweł II - 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017, s. 452.

Siedziałam na przystanku i czekałam na autobus. Zaczytałam się. Opowieść o zamachu na papieża Jana Pawła II tak mnie wciągnęła, że nie zauważyłam, kiedy mój autobus odjechał. Dla młodych czytelników wydarzenia opisane przez Jacka Tacika to już wyłącznie historia, którą znają z opowiadań innych. Dla mnie to powrót do wspomnień. 13 maja 1981 roku miałam kilkanaście lat. Kończyłam szkołę podstawową. Tamtego dnia wszystkie inne sprawy zeszły na dalszy plan. Właściwie przestały istnieć. Świat wstrzymał oddech. Stacje radiowe i telewizyjne przerwały codzienny program. Liczyła się tylko jedna informacja. W Poliklinice Gemelli trwała walka o życie Jana Pawła II. Oczy wszystkich był skierowane w tamtą stronę.

Teraz, 36 lat później z zapartym tchem powróciłam do tamtych dni. Do jednej z największych zagadek XX wieku. Do pytania, na które przez tyle lat nikt nie udzielił odpowiedzi: Kto kazał strzelać do papieża?

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Katarzyna Kolska - dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "W drodze", absolwentka filologii polskiej i teologii, przez 13 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", autorka kilku książek, m.in. "Modlitwa poranna i wieczorna" (Olimp Media 2008) i "Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach" (Znak 2011, Wydawnictwo W drodze 2016). Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PROSZĘ NIE PRZEWRACAĆ ŚWIECZEK

WYMYŚLIĆ SIEBIE NA NOWO

KLASYCY, JAZZMANI I FOLKOWCY

Jeszcze mniej niż nic

Drodzy Czytelnicy,


komentarzeFacebook